Amazon czy Allegro? Który serwis jest lepszy i czy trzeba między nimi wybierać?
Rynek e-commerce wzrósł w Polsce w ubiegłym roku o prawie 35%.
Trudno się dziwić - ze względu na wszystkim znaną sytuację epidemiologiczną wiele osób częściej robi zakupy przez internet. Zamawiamy też coraz więcej produktów z zagranicy. Wschodnie oraz zachodnie rynki oferują nam absolutne nowości, których na polskim podwórku próżno szukać. Warto więc jako przedsiębiorca zainteresować się tematem sprzedaży swoich produktów przez platformę internetową. Tylko jaką? Czy wybrać stare, dobre Allegro, które od 20 lat jest niekwestionowanym pionierem polskiego rynku e-commerce? Czy może globalnego giganta Amazon, który jak burza wchodzi do niemal każdego kraju na świecie i dominuje w nim rynek internetowy? A może nie trzeba między nimi wybierać?
Zalety Amazona wydają się oczywiste.
Jest to zupełna nowość na rynku polskim, która stwarza przedsiębiorcom szansę dotarcia ze swoim produktem na cały świat. Dodatkowym ułatwieniem jest prowadzony przez Amazon model FBA, który polega na przechowywaniu produktu sprzedawcy w magazynie należącym do Amazon. Tym sposobem prowadzący sklep może kupować i sprzedawać produkty nigdy ich nawet nie widząc! Dzięki siatce magazynów na całym świecie, Amazon słynie ze swoich szybkich “overnight” dostaw. Nie można zapomnieć o gwałtownym rozwoju tej korporacji, który z jednej strony jest plusem, z drugiej jednak… No właśnie, każdy medal ma dwie strony. Krytycy Amazona wskazują na realne ryzyko jego monopolu na światowym rynku platform sprzedaży e-commerce. Niestety, jak to zwykle bywa, niewielcy sprzedawcy detaliczni są wypychani z obiegu przez ich dużych konkurentów. Nie są sobie w stanie pozwolić na tak niskie ceny produktów lub płacenie prowizji, która może wynosić nawet 15%.
Allegro jest za to portalem dostosowanym dla każdego.
Odnajdzie się na nim sprzedawca prywatny jak również hurtownia. Jest on również lepiej dopasowany do polskiego rynku, ponieważ to właśnie tutaj się rozwijał. Jego rozwój jest bardziej organiczny, przez co wiele osób postrzega to rozwiązanie jako bezpieczniejsze. Warto pamiętać o istotnej funkcji Allegro, jaką jest opcja licytowania produktów. To rozwiązanie często wykorzystywane jest na przykład w aukcjach charytatywnych. Dla niektórych, minusem Allegro będzie jego osadzenie w jednym kraju i trudność w otworzeniu swojego biznesu na zagraniczne rynki. Ten serwis będzie znakomicie służył tym przedsiębiorcom, którzy decydują się na sprzedaż w Polsce.
Obie platformy mają oprócz swoich różnic cechy wspólne np. programy lojalnościowe - Amazon Prime i Allegro Smart, czy aplikacje mobilne, które zwiększają komfort użytkowania.
Eksperci nie są zgodni co do dalszych konsekwencji jakie wejście Amazona do Polski będzie miało na nasz rynek e-commerce. Na pewno można spodziewać się dużego zamieszania i starań polskich platform sprzedażowych o zatrzymanie swojego klienta.
Czy w takim razie trzeba wybrać tylko jedną z tych platform? Nie! Można sprzedawać na obu platformach jednocześnie a dodatkowo w sposób zintegrowany. Istnieją rozwiązania np. Baselinker, które pozwalają na wykorzystywanie obu (lub większej ilości) platform, a tym samym na dotarcie do szerszej grupy klientów i zwiększenie sprzedaży.
Jedno jest pewne - sprzedaż e-commerce to przyszłościowe rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy. Po przeanalizowaniu z której platformy chcesz korzystać, niezależnie od wielkości Twojej firmy i ilości sprzedaży TaxCoach pomoże Ci w Twojej księgowości.
Źródła:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/8-wykresow-o-polskim-rynku-e-commerce-ktore-warto-zobaczyc-8136159.html