Jak optymalnie wypłacać wynagrodzenie wspólnikowi spółki z o.o.?

Jak optymalnie wypłacać wynagrodzenie wspólnikowi spółki z o.o.?

Jak optymalnie wypłacać wynagrodzenie wspólnikowi spółki z o.o.?

Wypłata środków ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być związana z podwójnym opodatkowaniem. Spółka z o.o. jako podmiot posiadający odrębną osobowość prawną, od osiągniętych dochodów musi bowiem zapłacić podatek CIT. Podatek dochodowy (tym razem PIT), co do zasady, uiszczą również jej wspólnicy – w momencie wypłaty wynagrodzenia. Istnieją jednak sposoby na wypłatę środków ze spółki z o.o., które są optymalne i pozwalają zmniejszyć efektywną skalę obciążeń! W niniejszym artykule przedstawiamy kilka z nich.

 

Akt powołania na stanowisko członka lub prezesa zarządu

Na początek niezwykle popularne rozwiązanie, czyli powołanie wspólnika spółki z o.o. na stanowisko członka lub prezesa zarządu spółki za wynagrodzeniem (określonym uchwałą wspólników spółki).

To niezły pomysł, gdyż wynagrodzenie wypłacane na podstawie aktu powołania może stanowić dla spółki koszt podatkowy. Dla powołanego członka zarządu wynagrodzenie takie jest z kolei opodatkowane na zasadach ogólnych (a więc według skali podatkowej), ale nie ma przy nim konieczności odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne (z wyjątkiem składki zdrowotnej, która jest tu obowiązkowa).

Akt powołania jest więc korzystniejszym pod kątem obciążeń rozwiązaniem niż umowa o pracę, gdyż przy umowie o pracę członek zarządu musi odprowadzić do ZUS-u wszystkie związane z tym składki (a nie tylko samą składkę zdrowotną).

Umowa o pracę ma przy tym jednak oczywiście swoje plusy, a warto zaznaczyć, że obowiązujące przepisy prawa nie wykluczają łączenia zatrudnienia danej osoby i na podstawie umowy o pracę i na podstawie aktu powołania (co również może być rozwiązaniem wartym przemyślenia).

 

Wypłata z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych (art. 178 KSH)

Rozwiązaniem godnym przemyślenia może być także wypłata wynagrodzenia wspólnikowi spółki z o.o. na podstawie art. 176 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Przepis ten reguluje sytuację, w której wspólnik zobowiązany jest do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. W takim przypadku w umowie spółki musi być określony rodzaj i zakres tych świadczeń, a wynagrodzenie wypłacane z tego tytułu wspólnikowi spółki nie jest ozusowane (a więc nie ma konieczności zapłaty składek do ZUS-u, w tym także składki zdrowotnej).

 

Umowa o dzieło i możliwe 50% kosztów uzyskania przychodów oraz umowa zlecenia dla studenta

Stosunkowo często wykorzystywanym sposobem wypłaty wynagrodzenia wspólnikowi spółki z o.o. jest także wypłacanie środków na podstawie podpisanej przez spółkę z o.o. z jej wspólnikiem umowy o dzieło lub ewentualnie umowy zlecenia. Wynagrodzenie wypłacone na podstawie obydwu tych umów spółka będzie mogła rozpoznać jako koszt podatkowy.

Pierwsza z tych metod może być jednak wyjątkowo optymalna dla osób uprawnionych do korzystania z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów, dotyczących przeniesienia praw autorskich.

Umowa zlecenia będzie z kolei korzystna dla studentów i uczniów do 26 roku życia.

 

Dywidenda – szczególnie przy CIT Estońskim i Fundacji Rodzinnej

Kończąc segment najbardziej popularnych sposobów na wypłatę wynagrodzenia właścicielowi spółki z o.o., oczywiście musimy powiedzieć również o wypłacie tych środków za pomocą dywidendy. Klasyczna dywidenda nie jest przy tym jednak optymalną, pod kątem obciążeń, formą wypłaty, gdyż ich efektywna skala jest przy niej stosunkowo wysoka.

Dywidenda staje się jednak rozwiązaniem naprawdę wartym rozważenia, gdy spółka, z której będzie ona wypłacana, korzysta z rozliczeń na zasadach Estońskiego CIT-u. W przypadku CIT-u Estońskiego mamy bowiem niższy CIT (wynoszący 10% w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego swoją przygodę z działalnością gospodarczą lub 20% w pozostałych przypadkach) oraz możliwość pomniejszenia należnego PIT-u nawet o 90% podatku CIT zapłaconego przez spółkę.

Dywidenda może być również rozwiązaniem niezwykle optymalnym przy Fundacji Rodzinnej i wypłacie części środków za jej pomocą. Fundacje Rodzinne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, mogą bowiem pod pewnymi warunkami zostać zwolnione z obowiązku poboru podatku dochodowego.

 

Umowa najmu

Bardzo efektywnym sposobem na wypłatę środków ze spółki z o.o. może być również mniej popularne rozwiązanie, a więc zawarcie umowy najmu. Na czym taka transakcja polega i czemu jest optymalna? Już tłumaczymy!

Jako spółka z o.o. zawieramy ze wspólnikiem spółki (lub członkiem zarządu) umowę najmu dotyczącą niektórych składników majątkowych (na przykład nieruchomości). Dzięki takiemu zabiegowi spółka z o.o. będzie mogła zaliczyć do kosztów podatkowych czynsz z tytułu podpisanej umowy najmu. Jako wynajmujący dany składnik majątku zapłacimy z kolei podatek ryczałtowy w ramach najmu prywatnego, który wynosi zaledwie 8,5% aż do kwoty przychodu z najmu wynoszącej 100 000 zł (od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł zapłacimy z kolei podatek w wysokości 12,5%). Nie ma przy tym ani konieczności odprowadzenia do ZUS-u składki zdrowotnej, ani innych składek społecznych.

 

Inne możliwości optymalnego wypłacania wynagrodzenia wspólnikowi spółki z o.o.

Oprócz powyższych rozwiązań optymalnymi sposobami na wypłatę wynagrodzenia wspólnikowi spółki z o.o., w zależności od konkretnej sytuacji, mogą być też między innymi:

  • Wypłata wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę;
  • Wypłata wynagrodzenia na podstawie umowy B2B;
  • Wypłata wynagrodzenia za poręczenie lub gwarancję bankową;
  • Wypłata odsetek wynikających z zawartej pomiędzy spółką i wspólnikiem umowy pożyczki;
  • Wypłata diety członkowi zarządu (ze względu na zwolnienie z podatku wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych);
  • Wydatki będące kosztami reprezentacji.

 

Szukasz sposobów na optymalne wypłacanie wynagrodzenia wspólnikowi spółki z o.o.? Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj pomoc w zakresie kompleksowego doradztwa podatkowego! Nasi certyfikowani specjaliści na podstawie obowiązujących przepisów, interpretacji i Twojej indywidualnej sytuacji pomogą Ci znaleźć miejsca na podatkowe oszczędności!