Zmiany podatkowe od początku 2025 r.
Początek roku to bez wątpienia czas zmian i konieczność odnalezienia się w nowej rzeczywistości… W niniejszym artykule w związku z tym opisujemy te zmiany, które związane są z regulacjami podatkowymi i które mają wpływ na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw. Wśród najważniejszych z nich są między innymi: Kasowy PIT, JPK_CIT, globalny podatek minimalny oraz procedura SME.
Kasowy PIT – dobrowolne rozwiązanie dla małych przedsiębiorców
Kasowy PIT, który wszedł w życie 1 stycznia 2025 r., to dobrowolna metoda rozliczania podatku dochodowego, w ramach której przedsiębiorcy mogą uwzględniać koszty i przychody w momencie zapłaty, a nie tak jak dotychczas, a więc w chwili wydania towaru czy wykonania usługi.
Z Kasowego PIT-u skorzystać mogą przy tym wyłącznie tacy przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą pełnej księgowości (czyli ksiąg rachunkowych) i których roczne przychody nie przekraczają 1 mln zł. Oznacza to, że ułatwienie to dotyczy tylko osób prowadzących działalność gospodarczą o mniejszej skali z uproszczonymi zasadami księgowymi.
Aby już w obecnym roku korzystać z Kasowego PIT-u, należy przy tym najpóźniej do 20 lutego 2025 r. złożyć pisemne oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
JPK_CIT, czyli nowy obowiązek dla podatników CIT
Rok 2025 to również pierwszy rok funkcjonowania w Polsce przepisów o JPK_CIT. Przepisy te to ogromna reforma w zakresie prowadzenia firmowych ewidencji, która dla przedsiębiorców będących podatnikami CIT oznacza nowy obowiązek.
JPK_CIT, czyli Jednolity Plik Kontrolny, będący ustrukturyzowanym zbiorem danych o podatku dochodowym od osób prawnych, w praktyce składać się przy tym będzie z dwóch plików:
- Pliku JPK_KR_PD dotyczącego ksiąg rachunkowych i podatku dochodowego;
- Pliku JPK_ST_KR odpowiadającego ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Obowiązek prowadzenia ewidencji w sposób, który pozwoli na gromadzenie odpowiednich danych i późniejsze uwzględnienie ich w strukturze pliku JPK, od 1 stycznia 2025 r. spoczywa natomiast wyłącznie na grupach kapitałowych i podatnikach CIT, u których wartość ubiegłorocznego przychodu przekroczyła 50 mln euro.
Podmioty te za pierwszy rok funkcjonowania nowych przepisów (rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r.) będą przy tym musiały przesłać fiskusowi do końca marca 2026 r. tylko plik JPK_KR_PD i to w ograniczonym zakresie.
Od roku 2026 będzie to już jednak plik JPK_CIT w pełnej formie, a opisywany obowiązek obejmie także kolejną grupę podmiotów, a więc podatników, którzy zobowiązani są do przesyłania plików JPK_VAT.
Globalny podatek minimalny
1 stycznia br. w życie weszły również przepisy, które w polski system prawny wdrożyły unijne regulacje o globalnym podatku minimalnym.
To podatek, który obejmuje międzynarodowe i krajowe korporacje o skonsolidowanych przychodach wynoszących co najmniej 750 mln euro rocznie (w co najmniej dwóch z czterech lat poprzedzających dany rok podatkowy).
Globalny podatek minimalny dla takich podmiotów wynosi 15%. Oznacza to, że jeżeli efektywny poziom opodatkowania w badanym okresie był niższy niż ten pułap, to firma musi zapłacić dodatkowy podatek wyrównawczy.
Procedura SME, czyli unijne zwolnienie z VAT dla małych firm
Procedura SME to rozwiązanie, które zaczęło funkcjonować na początku 2025 r. i które oznacza możliwość skorzystania przez daną firmę ze zwolnienia z podatku VAT nie tylko w kraju swojej siedziby, ale również w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest przy tym nieprzekroczenie w danym roku podatkowym limitu całkowitej rocznej wartości sprzedaży towarów i usług:
- Ustalonego i obowiązującego w konkretnym państwie członkowskim UE, w którym chcemy skorzystać ze zwolnienia;
- Ogólnounijnego (wynoszącego 100 tys. euro).
Aby skorzystać z zagranicznego zwolnienia z podatku VAT, należy powiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który następnie nada nam unikalny numer identyfikacyjny.
Zmiany w VAT marża
1 stycznia 2025 r. zmianie uległy również reguły dotyczące stosowania procedury VAT marża. Od tej daty podatnicy obracający dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi oraz antykami (nabywający te towary od ich twórców, następców prawnych lub podatników niekorzystających z procedury VAT marża) będą mogli dalej stosować procedurę marży jedynie, gdy do importu lub dostawy nie była zastosowana obniżona stawka podatku VAT.
Podatek od nieruchomości
Nowy rok przyniósł także zmiany w podatku od nieruchomości. W Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zdefiniowano bowiem poszczególne pojęcia odnoszące się do tego właśnie podatku, w tym między innymi:
- budowlę,
- budynek,
- obiekt budowlany,
- roboty budowlane.
Ze względu na powyższe (i możliwość zakwalifikowania posiadanego majątku inaczej niż dotychczas), istnieje potrzeba weryfikacji posiadanych nieruchomości i złożenia nowych deklaracji. Przedsiębiorcy mają na to czas przedłużony do końca marca br.
Inne istotne zmiany w 2025 r.
Wśród zmian związanych z podatkami i składkami, z którymi mamy do czynienia w 2025 r., wymienić należy także:
- Obowiązek zapłaty podatku minimalnego w CIT (wprowadzonego w roku ubiegłym);
- Wzrost stawek podatku od środków transportowych (w tym od samochodów ciężarowych i autobusów);
- Zmiany stawek podatku akcyzowego;
- Zmiany wysokości składek na ubezpieczenia społeczne;
- Zmiany w składce zdrowotnej (w tym likwidacja składki zdrowotnej od środków trwałych i obniżenie minimalnej składki dla przedsiębiorców);
- Wprowadzenie nowej ulgi w podatku PIT i CIT dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy aktywnej rezerwy oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej;
- Podwyżkę płacy minimalnej (i związany z nią wzrost kosztów zatrudnienia);
- Zmianę limitu przychodów do zwolnienia z prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Zmian podatkowych w 2025 r. jest więc sporo. Wszystkie wymagają przy tym od przedsiębiorców odpowiedniego przygotowania i zaadaptowania. Pomóc w tym może doświadczony doradca podatkowy, z którym przez nowe regulacje przejdziesz „suchą stopą”. Nie czekaj dłużej i już dziś skontaktuj się z biurem rachunkowym TaxCoach!