
CIT Estoński w 2025 r. – wszystko, co warto wiedzieć
Estoński CIT w Polsce funkcjonuje już ponad 4 lata. Na czym polega to rozwiązanie i czy wciąż może być dla podatników CIT atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego opodatkowania dochodów? Przybliżamy najważniejsze informacje o CIT Estońskim w 2025 roku!
CIT Estoński – czym jest i na czym polega?
Ryczałt od dochodów spółek, potocznie nazywany CIT-em Estońskim, to wprowadzony w 2021 r. sposób opodatkowania dochodów podatników CIT, który opiera się na obowiązującym w Estonii modelu powszechnie uważanym za model prosty i przejrzysty oraz wspierający inwestycje.
Główną ideą stojącą za Estońskim CIT-em jest przy tym brak konieczności dokonywania bieżących płatności podatku CIT. Obowiązek zapłaty podatku CIT przy ryczałcie od dochodów spółek powstaje bowiem dopiero w momencie podziału zysku spółki poprzez jego wypłatę wspólnikom (w formie dywidendy lub zaliczek na poczet dywidendy) lub poprzez pokrycie nim straty powstałej przed okresem opodatkowania ryczałtem. Podatek zapłacić należy tu także od tzw. ukrytych zysków.
Można więc powiedzieć, że przy opisywanym rozwiązaniu tak długo, jak tylko spółka reinwestuje swoje zyski lub też po prostu je zatrzymuje wewnątrz organizacji (a więc nie wypłaca), tak też długo nie ma konieczności uiszczania podatku.
To spore uproszczenie i sposobność do rozwoju spółki przy mniejszych formalnościach i obciążeniach. Uproszczenie to rozciąga się przy tym także na kwestie podatkowo-księgowe. CIT Estoński to bowiem również brak konieczności prowadzenia skomplikowanej rachunkowości podatkowej, liczenia kosztów podatkowych czy amortyzacji oraz możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania. Opodatkowanie przy ryczałcie od dochodów spółek wynosi tym samym: 10% dla małych podatników i 20% dla pozostałych podatników, przy efektywnej stawce podatkowej wynoszącej kolejno: 20% i 25% (zamiast ponad 26% i 34%, z którymi to stawkami do czynienia mamy przy zasadach ogólnych). Preferencje te wynikają z dodatkowej ulgi polegającej na możliwości odliczenia od podatku należnego od podzielonego zysku podatku CIT zapłaconego przez spółkę.
Zgodnie bowiem z art. 30a ust. 19 ustawy o PIT zryczałtowany podatek od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:
- 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki będącej małym podatnikiem lub podatnikiem dopiero rozpoczynającym swoją działalność, albo
- 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki niebędącej małym podatnikiem ani podatnikiem dopiero rozpoczynającym swoją działalność.
CIT Estoński – warunki. Kto może korzystać z Estońskiego CIT-u?
Estoński CIT to dobrowolne rozwiązanie, z którego skorzystać mogą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne. Przejście na Estoński CIT wiążę się przy tym jednak ze spełnieniem warunków określonych w art. 28j ustawy o CIT. Mowa tu więc o:
- Konieczności osiągania mniej niż 50% przychodów pasywnych, a więc przychodów z:
- wierzytelności,
- odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
- części odsetkowej raty leasingowej,
- poręczeń i gwarancji,
- praw autorskich lub praw własności przemysłowej,
- zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
- transakcji z podmiotami powiązanymi – w przypadku, gdy w związku z tymi transakcjami wytwarzana jest wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
- Konieczności zatrudniania na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osób w przeliczeniu na pełne etaty (niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami) przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku, gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych – przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym. Ewentualnie: konieczności ponoszenia miesięcznych wydatków w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych (niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami), jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub świadczenia opieki zdrowotnej;
- Prowadzeniu działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej;
- Nieposiadaniu udziałów ani akcji w kapitale innej spółki, a także tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
- Niesporządzaniu za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR-em;
- Złożeniu zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego we właściwym terminie.
CIT Estoński w 2025 r. – czy coś się zmieniło?
Estoński CIT wśród polskich spółek z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas usłyszeć można o pomysłach na zmiany tego rozwiązania, które miałyby przyczynić się do zwiększenia jego przejrzystości (w tym eliminacji wątpliwości interpretacyjnych), uporządkowania oraz dostosowania do dzisiejszych realiów gospodarczych i prawnych.
Pomimo że w ostatnim kwartale ubiegłego roku w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się informacja o pracach nad nowelizacjami ustaw o podatkach dochodowych, ostatecznie z początkiem 2025 roku nie weszły w życie żadne zmiany obejmujące Estoński CIT.
Wciąż głośno mówi się jednak o potencjalnym rozszerzeniu definicji ukrytych zysków objętych opodatkowaniem Estońskim CIT-em (m.in. o wszelkie płatności dokonywane do podmiotów powiązanych). Rozpatrywana jest także kwestia likwidacji niższej, 10-procentowej stawki podatku dla małych podatników.
Nie można wykluczyć, że dyskutowane zmiany, które potencjalnie mocno zmniejszyłyby opłacalność Estońskiego CIT-u, w końcu nadejdą… Na ten moment jednak Estoński CIT wciąż pozostaje bardzo interesującą alternatywą dla ogólnych zasad rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych.
Jesteś zainteresowany dzisiejszymi uproszczeniami i preferencjami związanymi z Estońskim CIT-em? W takim razie zapraszamy do lektury innych artykułów na naszym blogu, które dotyczą tego zagadnienia.
Zachęcamy także do sprawdzenia oferty naszych usług (w szczególności w zakresie księgowości oraz podatków)!
Skontaktuj się z nami już dziś, a specjalnie dla Ciebie przygotujemy najlepszą, spersonalizowaną ofertę.