Temat prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby z niepełnosprawnościami nie jest poruszany w przestrzeni publicznej zbyt często. To spory błąd! Według danych GUS za 2023 r. w Polsce mamy bowiem około 4 miliony osób niepełnosprawnych (tj. osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz osób z orzeczeniem o stopniu niezdolności do pracy). Szacuje się, że tylko około 1,5-2,5% tej grupy prowadzi przy tym swoją własną działalność gospodarczą. Tak niski odsetek wynika przede wszystkim z naturalnych ograniczeń związanych z niepełnosprawnością. Cegiełkę do tego stanu rzeczy z pewnością dokłada jednak także brak powszechnej wiedzy o możliwych formach wsparcia dla niepełnosprawnych przedsiębiorców. W niniejszym artykule opisujemy w związku z tym najważniejsze ulgi i zwolnienia w zakresie składek ZUS, na które w 2025 roku mogą liczyć przedsiębiorcy z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Profesjonalne doradztwo
Skorzystaj ze wsparcia certyfikowanego doradcy podatkowego lub dyrektora finansowego.
Ulga na start, preferencyjne składki, Mały ZUS Plus i wakacje składkowe – czyli ulgi i zwolnienia dla przedsiębiorców w 2025 roku
Na wstępie przypomnieć należy, że w 2025 roku polscy przedsiębiorcy, którzy spełniają ustawowe wymogi, korzystać mogą z szeregu ulg i zwolnień związanych ze składkami zusowskimi. Mowa tu przede wszystkim o:
- Uldze na start, czyli 6 miesiącach zwolnienia ze składek po podjęciu działalności gospodarczej;
- Preferencyjnych składkach, które można opłacać w niższej niż standardowo wysokości przez 24 kolejne miesiące kalendarzowe;
- Programie Mały ZUS Plus, a więc następnym programie pozwalającym opłacać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne;
- Wakacjach składkowych, czyli dobrowolnej opcji zwolnienia z obowiązku opłacania składek w jednym, dowolnie wybranym przez siebie miesiącu roku kalendarzowego.
Przedsiębiorcy z orzeczeniem o niepełnosprawności mają jednak jeszcze więcej możliwości w zakresie ulg i zwolnień ZUS. Warto je poznać, gdyż pozwalają na naprawdę spore oszczędności!
Przedsiębiorca z niepełnosprawnością – możliwość refundacji składek z PFRON
Pierwsza z nich, która jest bardzo ważną i naprawdę znaczącą formą wsparcia dla osób niepełnosprawnych, to możliwość ubiegania się o comiesięczną refundację składki emerytalnej oraz składki rentowej. Jest to pomoc, którą Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) udostępnia przy tym wszystkim osobom niepełnosprawnym. Nie ma tu więc wyłączeń związanych z posiadanym prawem do renty czy stopniem niepełnosprawności. To drugie wpływa jedynie na wysokość opisywanego świadczenia, które wynosi:
- 100% wartości składki emerytalnej i rentowej – przy znacznym stopniu niepełnosprawności;
- 60% wartości składki emerytalnej i rentowej – przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- 30% wartości składki emerytalnej i rentowej – przy lekkim stopniu niepełnosprawności.
Co zrobić, aby otrzymać comiesięczną refundację?
- Zarejestrować się w ewidencji prowadzonej przez PFRON;
- Przekazać do PFRON wszystkie wymagane dokumenty (w tym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności);
- Opłacać w całości obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne w ustawowym terminie (z maksymalnym dopuszczalnym opóźnieniem wynoszącym 14 dni);
- Nie mieć wobec Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaległości większych niż 100 zł;
- Co miesiąc (w terminie do ostatniego dnia danego miesiąca) składać właściwie wypełniony wniosek Wn-U-G (wraz z załącznikiem INF-O-PdM lub INF-O-PdR – o ile takowy jest wymagany w konkretnym miesiącu).
Pamiętać przy tym należy, że refundacja składek z PFRON stanowi pomoc de minimis, a co za tym idzie: nie może być udzielona w przypadku przekroczenia związanych z tym limitów.
Składka zdrowotna dla przedsiębiorcy z niepełnosprawnością – trzy różne sposoby na ulgę w 2025 roku
Opisane wyżej rozwiązanie związane z refundacją składek rozciąga się jednak wyłącznie na składkę emerytalną oraz składkę rentową. Każdy przedsiębiorca wie przy tym, że dużym obciążeniem jest także składka zdrowotna. Okazuje się, że również w tym zakresie osoby niepełnosprawne ze swoimi własnymi biznesami mogą liczyć na pewną ulgę, która związana jest z trzema różnymi sposobami opisanymi w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Art. 82 ust. 8 – czyli osoba niepełnosprawna pobierająca rentę (lub ewentualnie emeryturę)
Pierwszy z tych sposobów wynika z art. 82 ust. 8 tej właśnie ustawy. Przepis ten wskazuje, że z obowiązku opłacania składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej zwolniona jest osoba, która pobiera świadczenie rentowe (lub ewentualnie emerytalne) nieprzekraczające miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz:
- Uzyskuje przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub:
- Opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Również jednak osoby niepełnosprawne nieposiadające prawa do renty (lub emerytury) mogą skorzystać z ulgi związanej ze składką zdrowotną!
Art. 82 ust. 9 – czyli przedsiębiorca z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności
Art. 82 ust. 9 przytoczonej już ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada bowiem zwolnienie z obowiązku opłacania składki zdrowotnej przez osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.
Podobnie jak przy opisanym wcześniej zwolnieniu tak również tutaj warunkiem jest nieosiąganie miesięcznych przychodów z działalności gospodarczej w wysokości wyższej niż 50% kwoty najniższej emerytury lub opłacanie podatku dochodowego w formie karty podatkowej.
Art. 82 ust. 10 – czyli przedsiębiorca z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności na skali podatkowej i bez innych tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego
Warunku takiego nie ma natomiast przy zwolnieniu z art. 82 ust. 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych! Ten z kolei przepis obejmuje przedsiębiorców z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, rozliczających się na zasadach skali podatkowej w ujęciu miesięcznym, dla których prowadzenie działalności gospodarczej jest jedynym tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Przedsiębiorcy tacy mogą zostać zwolnieni z obowiązku opłacania składki zdrowotnej, jeżeli:
- Miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest przez nich opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należnej za miesiąc, za który opłacana jest składka (począwszy od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym zaliczono ich do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności);
- Roczna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest przez nich opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok kalendarzowy (jeżeli byli w tym okresie zaliczeni do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności przez co najmniej jeden miesiąc).
Skorzystaj z profesjonalnej usługi księgowej
Podsumowanie
Jesteś osobą z niepełnosprawnością, która prowadzi własną działalność gospodarczą? Sprawdź katalog naszych usług i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc! Skontaktuj się z nami już dziś, a specjalnie dla Ciebie przygotujemy specjalną ofertę dostosowaną do Twojej sytuacji i do Twoich potrzeb.
Zaciekawił Cię ten wpis?
Zapisz się do naszego newslettera, będziemy ci raz w tygodniu wysyłać informacje o nowych wpisach.