Prowadzenie firmy związane jest z dużą elastycznością. Mowa tu także o dowolnym organizowaniu sobie miejsca i czasu pracy oraz dni od niej wolnych. Przedsiębiorcy co do zasady nie mają jednak prawa do płatnego urlopu, który zgodnie z przepisami przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Istnieją natomiast pewne sposoby na wakacje na samozatrudnieniu. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym opisujemy sposoby na urlop dla przedsiębiorców!
Profesjonalne doradztwo
Skorzystaj ze wsparcia certyfikowanego doradcy podatkowego
Wakacje na samozatrudnieniu – ogólne zasady (prawo do płatnego urlopu a przepisy prawa)
W zależności od stażu pracy, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, który wynosi 20 lub 26 dni rocznie.
Prawo do płatnych wakacji mają także pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzinowym. W tym wypadku wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Co bardzo ważne, opisywanego uprawnienia nie można się zrzec ani zamienić go na ekwiwalent pieniężny (z wyjątkiem sytuacji zakończenia umowy o pracę).
Trzeba jednak jasno powiedzieć, że prawo do płatnego urlopu wynika z Kodeksu pracy, a więc z aktu prawnego, do którego nie stosuje się samozatrudnienia i wszelkich kontraktów B2B. Czy więc samozatrudnienie oznacza brak możliwości pojechania na wakacje? Niekoniecznie…
Zapis o płatnych dniach wolnych od świadczenia usług w kontrakcie B2B
Praktyka rynkowa pokazuje, że coraz więcej kontraktów B2B (a więc umów podpisywanych pomiędzy dwoma przedsiębiorcami) zakłada możliwość skorzystania z płatnej przerwy w świadczeniu usług. Zdarza się, że takich dni wolnych może być nawet więcej niż przy umowie o pracę! Wszystko jednak zależy tu od ustaleń pomiędzy przedsiębiorcami a przede wszystkim: od finalnej treści podpisanej umowy. Kwestię tę umowa co do zasady może opisywać przy tym w dowolny sposób, wskazując nie tylko na długość płatnego urlopu, ale także jego formę (w tym na przykład możliwość ewentualnego podzielenia go na krótsze okresy).
Należy więc pamiętać, że przy współpracach typu B2B tylko i wyłącznie podpisana przez obie strony umowa może dawać tego typu, urlopowe uprawnienia. To bowiem ona jest też podstawą do dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem. Taka z kolei konieczność może pojawić się na przykład wtedy, gdy kontrahent odmawia nam udzielenia płatnej przerwy od świadczenia usług lub nie wypłaca wynagrodzenia za ten okres – pomimo że zapisy o tym znalazły się w podpisanym kontrakcie.
Planujesz dłuższe wakacje? Dobrym rozwiązaniem może być zawieszenie działalności
Opisane wyżej prawo do przerwy w świadczeniu usług coraz częściej oferowane jest jako dodatkowy benefit przy pełnoetatowych współpracach typu B2B. Wielu przedsiębiorców nie współpracuje jednak z jednym tylko kontrahentem, ale ma wielu różnych klientów, którym w trakcie miesiąca poświęca różną ilość czasu. W takim przypadku może być ciężko o kontrakty z zapisami o prawie do płatnego urlopu...
Jak w takiej sytuacji zorganizować sobie wakacje?
Jeżeli planujemy dłuższy odpoczynek, dobrym pomysłem może być zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej.
Zawiesić swoją działalność bez przeszkód mogą przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników. Ruch ten zwalnia nas z obowiązku opłacania składek zusowskich oraz podatków dochodowych, co niektórym może przynieść naprawdę niemałe oszczędności. Pamiętać należy jednak, że minimalny okres zawieszenia wynosi 30 dni i w jego trakcie nie można wykonywać działalności gospodarczej oraz uzyskiwać z tego tytułu bieżących przychodów.
Wakacje składkowe ZUS – sposób na oszczędności raz w roku (niekoniecznie w trakcie urlopu)
Kolejna opcja na wakacje na samozatrudnieniu to wakacje składkowe ZUS.
Ta stosunkowo nowa (bo wprowadzona dopiero z początkiem listopada 2024 roku) forma wsparcia jest zupełnie dobrowolna, a skorzystać z niej mogą mikroprzedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG.
W praktyce oznacza natomiast możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w jednym, dowolnie wybranym przez siebie miesiącu roku kalendarzowego.
W trakcie tego miesiąca nie musisz opłacać składek na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe i Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy, a działalność możesz prowadzić w zupełnie normalnym trybie.
Ze względu na związane z tym oszczędności, po wakacje składkowe ZUS warto sięgnąć właśnie w czasie urlopu, traktując to jako sposób na odciążenie budżetu w momencie uzyskiwania niższych dochodów.
Czy wakacje na samozatrudnieniu są możliwe? Podsumowanie i inne sposoby na urlop
Wypoczynek należy się absolutnie każdemu, a więc nie tylko pracownikom etatowym, ale także przedsiębiorcom. Choć w przypadku tych drugich ciężko mówić o pełnoprawnie płatnym urlopie, to wciąż istnieją pewne sposoby na zorganizowanie wakacji, które będą łaskawe dla naszej biznesowej kieszeni. Mowa tu o zawarciu w umowie B2B zapisu o możliwości skorzystania z płatnej przerwy w świadczeniu usług, zawieszeniu działalności czy skorzystaniu z wakacji składowych.
Warto na koniec wspomnieć jeszcze o innych sposobach na wakacje na samozatrudnieniu. Coraz bardziej popularne jest bowiem na przykład tak zwane workation, a więc zdalne świadczenie usług z dowolnego miejsca na świecie w trakcie podróży. Może być to dobry pomysł na wakacje, który daje możliwość połączenia wypoczynku z nieprzerwanym zarobkowaniem.
Pewne dodatkowe sposobności na częściowo płatny odpoczynek mają także ci przedsiębiorcy, którzy opłacają dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe. Objęcie tym ubezpieczeniem daje bowiem możliwość ubiegania się o prawo do różnych zasiłków (w tym nie tylko do zasiłku związanego z chorobą, ale także do zasiłku macierzyńskiego czy opiekuńczego).
Skorzystaj z profesjonalnej usługi księgowej
Uzyskaj bezpłatną wycenę
Podsumowanie
Potrzebujesz pomocy przy formalnościach związanych z zawieszeniem działalności gospodarczej na czas planowanego urlopu? A może chcesz skorzystać z wakacji składowych, ale nie masz pewności jak właściwie przygotować wymagane dokumenty? Już dziś skontaktuj się z nami i uzyskaj profesjonalne wsparcie biura rachunkowego TaxCoach. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i zajmiemy się firmowymi rozliczeniami – nie tylko na czas Twojego urlopu!
Zaciekawił Cię ten wpis?
Zapisz się do naszego newslettera, będziemy ci raz w tygodniu wysyłać informacje o nowych wpisach.