
Ulga na robotyzację – kto może skorzystać?
Ulga na robotyzację to wprowadzona Polskim Ładem ulga podatkowa, która pozwala przedsiębiorcom dodatkowo odliczyć od podstawy opodatkowania aż 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Ulga ta ma jednak zastosowanie wyłącznie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych w latach 2022-2026. Czasu na ewentualne zaplanowanie inwestycji w robotyzację, która pozwoli na skorzystanie z ulgi, wcale nie zostało już więc dużo! Nie trać go i już dziś przeczytaj niniejszy artykuł, z którego dowiesz się, na czym polega ulga na robotyzację, kto może z niej skorzystać i na jakich warunkach!
Ulga na robotyzację – czym jest i czemu ma służyć?
Ulga na robotyzację szczegółowo opisana została w art. 52jb Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulga ta zakłada możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację – przy czym kwota ta nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.
W praktyce więc ulga na robotyzację pozwala dwukrotnie rozliczyć koszty poniesione na robotyzację. Przedsiębiorca korzystający z tej ulgi najpierw może bowiem ująć te koszty w 100% w kosztach uzyskania przychodów (zmniejszając tym samym swój wynik finansowy), a następnie dodatkowo odliczyć 50% tych kosztów od podstawy opodatkowania.
Ulga na robotyzację według swoich założeń ma przy tym pomóc polskim firmom przemysłowym zwiększyć swoją produktywność i konkurencyjność poprzez sięgnięcie po najnowsze technologie w postaci robotów przemysłowych.
Ulga na robotyzację – kto może skorzystać? Jakie wydatki podlegają odliczeniu?
Z ulgi na robotyzację mogą skorzystać podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.
Zgodnie z przytoczonym już przepisem art. 52jb Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatkami podlegającymi odliczeniu są przy tym:
- Koszty nabycia fabrycznie nowych:
- robotów przemysłowych;
- maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych;
- maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy;
- maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych;
- urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną;
- Koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych, wyżej wymienionych środków trwałych;
- Koszty nabycia usług szkoleniowych związanych z robotami przemysłowymi i innymi, wyżej wymienionymi środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi;
- Opłaty leasingowe od robotów przemysłowych i innych, wymienionych wyżej środków trwałych (jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na nas własność tych środków trwałych).
Ulga na robotyzację w praktyce – czyli jak skorzystać z dodatkowego odliczenia
Pamiętać musimy, że zgodnie z zapisem ustępu 5 artykułu 52jb Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie z tytułu ulgi na robotyzację możliwe jest do zastosowania jedynie w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w latach 2022-2026. Wcale nie zostało już więc zbyt dużo czasu na zdecydowanie się na takie inwestycje…
Z ulgi na robotyzację skorzystać możemy przy tym, składając zeznanie podatkowe za rok, w którym koszt na robotyzację został przez nas poniesiony.
Będzie to zeznanie:
- PIT-36 (ew. PIT-36S) – jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach skali podatkowej;
- PIT-36L (ew. PIT-36LS) – jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą opodatkowaną 19-procentowym podatkiem liniowym.
Do odpowiedniego zeznania powinniśmy przy tym dołączyć właściwie wypełnioną Informację o kosztach uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację (a więc druk PIT-RB/PIT-RBS, którego aktualną wersję odnajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów: https://www.gov.pl/web/finanse/pit-rbpit-rbs).
Przypominamy, że odliczona może zostać kwota wynosząca 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację – przy czym kwota ta nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez nas w roku podatkowym z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeżeli kwota przysługującego nam odliczenia byłaby wyższa niż kwota tego dochodu – z ulgi skorzystać możemy, składając zeznania w ciągu kolejnych 6 lat podatkowych (następujących bezpośrednio po roku, w którym uzyskaliśmy prawo do odliczenia lub w którym z odliczenia skorzystaliśmy).
Chcesz skorzystać z ulgi na robotyzację i potrzebujesz pomocy w tym zakresie?
Zachęcamy do sprawdzenia szerokiej oferty naszych usług, w tym w szczególności oferty dotyczącej księgowości dla firm produkcyjnych. Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj kompleksowe wsparcie dla swojej firmy!