Niższy wynik finansowy sposobem na wyłączenie z opodatkowania?

Niższy wynik finansowy sposobem na wyłączenie z opodatkowania?

Niższy wynik finansowy sposobem na wyłączenie z opodatkowania?

Pierwsze tygodnie 2025 r. to dla wielu firm także czas pierwszego rozliczenia się z minimalnego podatku CIT. Czym jest ten podatek i jakie są sposoby na wyłączenie z opodatkowania? Zapraszamy do lektury!

 

Minimalny podatek CIT – czym jest?

Minimalny podatek dochodowy od osób prawnych to podatek skierowany do spółek będących podatnikami, a także do podatkowych grup kapitałowych, które wykazują na koniec roku stratę lub skrajnie niskie dochody (których stosunek do przychodów jest mniejszy niż 2%).

Podatek ten, zgodnie z art. 24ca ust. 1 ustawy o z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wynosi 10% i do polskiego porządku prawnego został wprowadzony w celu przeciwdziałania agresywnym optymalizacjom podatkowym dużych przedsiębiorstw.

Pierwszym rokiem, za który należy rozliczyć podatek minimalny, jest przy tym rok 2024. Oznacza to, że jesteśmy właśnie w okresie, w którym wiele firm myśli o pierwszym takim rozliczeniu…

 

Kogo dotyczy, a kogo nie dotyczy minimalny podatek CIT?

Zaznaczyć przy tym jasno należy, że przepisy o minimalnym podatku nie dotyczą podatników podatku dochodowego od osób fizycznych ani spółek, w których wspólnicy są wyłącznie podatnikami PIT.

Podatek minimalny dotyczy bowiem tylko:

  • Spółek będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, które posiadają siedzibę lub zarząd na terenie Polski (w tym spółek handlowych posiadających osobowość prawną, spółek kapitałowych w organizacji, spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych oraz niektórych spółek jawnych);
  • Podatkowych grup kapitałowych.

Opodatkowani 10-procentowym minimalnym podatkiem są przy tym jedynie tacy z wymienionych wyżej podatników CIT, którzy w danym roku podatkowym:

  • Ponieśli stratę ze źródła przychodów (innych niż z zysków kapitałowych);
  • Osiągnęli udział dochodów ze źródła przychodów (innych niż z zysków kapitałowych) w przychodach (innych niż z zysków kapitałowych) w wysokości nie większej niż 2%.

 

Minimalny podatek CIT – wyłączenia i zwolnienia

Regulacje ustawy o CIT wprowadzające podatek minimalny, w ustępie 14 artykułu 24ca wymieniają przy tym szereg wyłączeń i zwolnień z tego podatku. Przepisów o podatku minimalnym CIT tym samym nie stosuje między innymi do podatników:

  • W roku podatkowym, w którym rozpoczęli oni działalność oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych (bezpośrednio po tym roku podatkowym);
  • Będących przedsiębiorstwami finansowymi;
  • Jeżeli w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy;
  • Będących małymi podatnikami;
  • Którzy osiągnęli udział dochodów ze źródła przychodów (innych niż z zysków kapitałowych) w przychodach (innych niż z zysków kapitałowych), w jednym z trzech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy, za który należny jest minimalny podatek dochodowy, w wysokości co najmniej 2%;
  • Postawionych w stan upadłości lub likwidacji;
  • Objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym;
  • Będących stroną umowy o współdziałanie.

Mówiąc prościej, podatku minimalnego nie płacą więc przede wszystkim firmy w początkowej fazie działalności, firmy osiągające przychody nieprzekraczające równowartości 2 mln euro (a więc mali podatnicy), a także firmy, które borykają się z przejściowym spadkiem dochodowości.

 

Niższy wynik finansowy sposobem na wyłączenie z opodatkowania minimalnym podatkiem CIT!

Przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym rozpatrywany rok podatkowy, są więc jednym z głównych sposobów na wyłączenie z opodatkowania minimalnym podatkiem CIT!

Warto przy tym wiedzieć, że zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 czerwca 2024 r. o sygn. akt: 0111-KDIB1-1.4010.189.2024.2.AW, dopuszczalne jest porównanie przychodów nawet w przypadku, w którym rok podatkowy nie obejmował pełnych 12 miesięcy. W stanie faktycznym rozpatrywanej interpretacji podatnik osiągnął bowiem stratę za okres styczeń-luty 2024 r., po czym podjął decyzję o zamknięciu ksiąg rachunkowych i przejściu na opodatkowanie CIT-em estońskim (na pozostałą część roku). W związku z tym zdarzeniem organ stwierdził, że podatnikowi takiemu przysługuje wyłączenie z opodatkowania podatkiem minimalnym (ze względu na osiągnięcie w ciągu dwóch miesięcy 2024 r. przychodów niższych o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy, a więc w całym roku 2023 r.).

 

Doskonale wiemy, że przepisy związane z minimalnym podatkiem CIT są skomplikowane, a ich interpretacja i stosowanie mogą rodzić liczne problemy. Dzieje się tak między innymi ze względu na krótki czas ich obowiązywania oraz inny sposób wyliczania niż w przypadku klasycznego podatku dochodowego od osób prawnych. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy w zakresie minimalnego podatku CIT lub jakichkolwiek innych kwestii podatkowych i księgowych swojej firmy, sprawdź ofertę biura rachunkowego TaxCoach i skontaktuj się z nami już dziś.