Zmiany w kodach PKD 2025 — co należy wiedzieć i jak dokonać aktualizacji?
Początek nowego roku przyniósł nam wiele zmian. Zmianą, która przez wielu przedsiębiorców pozostała przy tym niezauważona, a ma spore znaczenie, jest wejście w życie nowych kodów PKD. W niniejszym artykule opisujemy, na czym polega przejście z kodów PKD 2007 na kody PKD 2025, jak poprawnie dokonać samodzielnej aktualizacji i do kiedy należy to zrobić…
Nowe kody PKD od 1 stycznia br., czyli kody PKD 2025 – co zmiana oznacza w praktyce?
Nowa Polska Klasyfikacja Działalności zaczęła obowiązywać dokładnie 1 stycznia 2025 r. Od tego dnia wszystkie rejestry publiczne korzystają więc z nowych kodów PKD, czyli kodów PKD 2025. Te mają bowiem bardziej niż dotychczasowe kody PKD 2007 przystawać do współczesnych realiów, w tym także do wszelkich uwarunkowań technologicznych, społecznych i rynkowych, które przez ostatnie 18 lat znacząco się zmieniły. Ponad wszystko natomiast nowe kody PKD mają uwzględniać zmiany wprowadzone w tym zakresie na poziomie unijnym.
Obowiązywanie nowych kodów PKD oznacza przy tym przede wszystkim, że każda osoba zakładająca firmę po 1 stycznia 2025 r., dla opisania rodzaju swojej działalności zobowiązana jest do wskazania wyłącznie kodów z roku 2025. Nie ma już więc w tym zakresie możliwości wybrania starych kodów PKD 2007.
Przedsiębiorcy już działający, którzy po 1 stycznia br. kontynuują prowadzenie swojej działalności gospodarczej, do 31 grudnia 2026 r. mają natomiast czas na zaktualizowanie swoich dotychczasowych kodów PKD.
Warto jednak zaznaczyć, że za niewywiązanie się z tego obowiązku nie grozi żadna kara, a jedynie automatyczne przejście na nowe kody PKD 2025 według określonego odgórnie klucza (a więc bez możliwości samodzielnego dostosowania do zmian).
Dlaczego warto dokonać samodzielnej aktualizacji kodów PKD?
Kody PKD to kody, które opisują rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Pomimo że pełnią przede wszystkim funkcje statystyczne, to jednak wybór niektórych z nich może mieć dla naszego biznesu określone konsekwencje, w tym przede wszystkim wpływać na sposób prowadzenia firmy, czy aktywować określone obowiązki (dotyczące przykładowo korzystania z kasy fiskalnej, czy rejestracji jako czynny podatnik VAT).
Z tego właśnie powodu ich wybór powinien być przemyślany. Kwestię aktualizacji starych kodów PKD 2007 na nowe kody PKD 2025 również warto więc wziąć we własne ręce. Pozwoli to bowiem uniknąć ewentualnych niemiłych zaskoczeń związanych ze zmianami automatycznymi.
Samodzielna zmiana nie jest przy tym niczym skomplikowanym!
Jak przejść ze starych kodów PKD 2007 na nowe kody PKD 2025? Uwaga na zmiany wymuszone!
W zależności od tego, czy Twoja firma zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czy Krajowym Rejestrze Sądowym, powinieneś złożyć wniosek o zmianę wpisu w CEIDG lub w KRS. Procedura w obydwu przypadkach wygląda jednak bardzo podobnie. We wniosku wskazać należy więc po prostu, czego ma dotyczyć zmiana wpisu oraz jakie dokładnie kody PKD chcemy zmienić. Jeżeli zmian dokonywać będziemy internetowo (przez portal Biznes.gov.pl w przypadku zmiany wpisu w CEIDG lub portal S24 bądź Portal Rejestrów Sądowych w przypadku zmiany w KRS), to nowe kody PKD 2025 wybierzemy przy tym z wyświetlonej listy wszystkich aktualnych kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jest to o tyle pomocne, że obok każdego nowego kodu (a więc kodu PKD 2025) wskazany zostanie tu także najbliższy mu stary kod PKD 2007.
Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku CEIDG, system sam może na nas wymusić aktualizację kodów PKD. Stanie się tak, gdy:
- Złożymy wniosek o zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej;
- Złożymy wniosek o wznowienie działalności gospodarczej;
- Złożymy jakikolwiek wniosek o zmianę wpisu w CEIDG (nawet jeżeli zmiana ta nie dotyczy przedmiotu prowadzonej przez nas działalności gospodarczej).
W każdym z trzech powyższych przypadków system nie pozwoli nam złożyć właściwego wniosku bez wcześniejszego uaktualnienia kodów PKD.
Z przeszkodą taką nie spotkamy się natomiast przy chęci zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym. Bez problemu dokonamy tu więc aktualizacji danych spółki (lub jej statusu) z pominięciem obowiązkowego dostosowania kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności.
Obawiasz się zmiany kodów PKD i konsekwencji, które mogą Cię w wyniku tego spotkać? A może potrzebujesz innej pomocy związanej z księgowością i rozliczeniami swojej firmy? Sprawdź ofertę biura rachunkowego TaxCoach i skontaktuj się z nami już dziś!