Spółka z o.o. – jak założyć i dlaczego warto?

Spółka z o.o. – jak założyć i dlaczego warto?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma działalności, dzięki której możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zawiązanie spółki z o.o., część jednak waha się ze względu na bardziej skomplikowane procedury, niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Wbrew pozorom założenie spółki z o.o. nie jest jednak ani bardzo trudne, ani bardzo kosztowne. Co więcej, przejście na tę formę działalności daje w perspektywie dużo większe oszczędności oraz lepsze możliwości w zakresie optymalizacji podatków. Czy warto założyć spółkę z o.o.? Tak, wiemy o tym wszystko i dzielimy się tą wiedzą.

 

Spółka z o.o. - czym jest i kto może ją założyć?

 

Spółka z o.o. to forma prowadzenia działalności z kategorii spółek kapitałowych. To oznacza, że do jej założenia niezbędny jest kapitał początkowy (zakładowy) – według przepisów: minimum 5 000 zł. Co ważne, w umowie spółki określane jest jego pokrycie – może być to wkład pieniężny, ale może być także tzw. wkład niepieniężny. W praktyce oznacza to tyle, że nie musimy dysponować kwotą 5 000 zł w gotówce, żeby móc wpłacić kapitał początkowy.

 

Kto może założyć spółkę z o.o.? Łatwiej powiedzieć, kto nie może – czyli jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Poza tym podmiotem spółkę z o.o. może założyć jedna lub więcej osób. Pojawia się pytanie – do jakiego rodzaju działalności mogę założyć spółkę z o.o.? Do każdej, która jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Chcesz prowadzić sklep internetowy? Jesteś specjalistą od marketingu? A może zakładasz kawiarnię? Spółka z o.o. da Ci korzyści, których nie doświadczysz, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Wspólnik w spółce z o.o. – kto może nim zostać?

 

Jednym z pierwszych działań przy zakładaniu spółki z o.o. jest wybór wspólników (może to być także jeden wspólnik). Wymagania dotyczące wspólników są następujące:

 

 • Osoba fizyczna (pełnoletnia) posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych (czyli nie może być ubezwłasnowolniona);
 • Osoba z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych – tylko za zgodą przedstawiciela prawnego (czyli: opiekuna prawnego, rodzica, etc.);
 • Osoba prawna (z wyłączeniem spółki cywilnej oraz jednoosobowej spółki z o.o.).

 

Koszt założenia spółki z o.o. a sposoby założenia spółki z o.o.

 

Część najbardziej istotna dla większości przedsiębiorców – czyli koszt założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Możliwości są dwie, a zależą od sposobu założenia spółki – tradycyjnego oraz przez Internet. Każdy z tych sposobów niesie ze sobą pewne korzyści oraz różni się w zakresie kosztów wstępnych. Najważniejsze jest jednak to, że w perspektywie spółka z o.o. pozwala zaoszczędzić o wiele więcej niż jednoosobowa działalność gospodarcza, a także – co również istotne – wspólnicy nie odpowiadają własnym prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki (w przeciwieństwie do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą).

 

Zakładanie spółki w sposób tradycyjny – koszty

 

Ten sposób jest droższy, niż założenie spółki z o.o. przez Internet, ale daje pewność, że wszelkie zapisy w umowie spółki są stworzone i sprawdzone przez profesjonalistę w obszarze prawa. Trzeba się również liczyć z tym, że proces zakładania spółki trochę potrwa. Niemniej, w przypadku większych działalności, warto zdecydować się na ten sposób. Koszty kształtują się następująco:

 

 • Taksa notarialna, zależna od wysokości kapitału zakładowego, czyli:
 1. Przy kapitale zakładowym 5 000 zł: 160 zł;
 2. Przy kapitale zakładowym 5 000 zł – 10 000 zł: 160 zł + 3% od nadwyżki 5 000 zł;
 3. Przy kapitale zakładowym <10 000 zł – 30 000 zł: 310 zł + 2% nadwyżki od 10 000 zł;
 4. Przy kapitale zakładowym <30 000 zł – 60 000 zł: 710 zł + 1% nadwyżki 30 000 zł;
 5. Przy kapitale zakładowym <60 000 zł – 1 000 000 zł: 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki 60 000 zł;
 6. Przy kapitale zakładowym <1 000 000 zł – 2 000 000 zł – 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki 1 000 000 zł.
 • Opłata za rejestrację spółki (wpis do KRS): 500 zł;
 • Ogłoszenie zarejestrowanej spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym: 100 zł;
 • Podatek od czynności prawnych: 0,5% kapitału zakładowego, pomniejszonego o taksę notarialną oraz koszt wpisu do KRS o koszt ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym;
 • Wypis aktu notarialnego 6 zł + VAT / strona (można często liczyć na rabat).

 

Taka lista kosztów może zniechęcić, ale posłużymy się przykładem, dzięki któremu obalimy mit o wysokich kosztach założenia spółki z o.o. – zakładając, że kapitał zakładowy to minimalna kwota 5 000 zł.

 

 • Opłaty związane z KRS: 600 zł (rejestracja – 500 zł + ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł);
 • Taksa notarialna: 160 zł;
 • Podatek od czynności prawnych: 21 zł (około).
 • Wypis aktu notarialnego – w zależności od ilości stron i ewentualnego rabatu u notariusza.

 

Zakładanie spółki przez Internet – koszty

 

Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów przy zakładaniu spółki z o.o. – wybierz opcję elektroniczną. W takim przypadku odchodzą koszty związane z taksą notarialną oraz za wypis aktu notarialnego. Co więcej, pozostałe koszty nieco się różnią, a konkretnie:

 • Wpis do KRS: 250 zł;
 • Ogłoszenie zarejestrowanej spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym: 100 zł;
 • Podatek od czynności prawnych (przy kapitale zakładowym 5 000 zł): około 21 zł.

 

Potrzebujesz jedynie podpisu kwalifikowanego (możesz użyć e-PUAP), aby założyć spółkę z o.o. z domu lub innego miejsca (z dostępem do Internetu). Jeśli nie masz pewności co do szczegółów dotyczących umowy spółki – skontaktuj się z nami, pomożemy.

 

Spółka z o.o. – ile można zaoszczędzić?

 

Mamy dobrą wiadomość – możesz zaoszczędzić naprawdę sporo. Mówimy tu o kwotach rzędu 20 000 zł rocznie i więcej. Jak to możliwe? Kilka przydatnych informacji poniżej:

 

 • Kapitał zakładowy jest niezbędny przy zakładaniu spółki, ale można go wypłacić w postaci wynagrodzeń pod koniec miesiąca;
 • Nie ma obowiązku płacenia ZUS-u (tu chyba nie trzeba wyjaśniać, jaka to oszczędność);
 • Aby mieć ubezpieczenie zdrowotne, wystarczy podpisać ze spółką umowę zlecenie – na przykład na 300 zł netto / miesiąc – ZUS i składki wyniosą około 150 zł. Inną opcją jest zatrudnienie w spółce na &frac14; etatu (ciągłość i stabilność zatrudnienia są zachowane oraz wszystkie składki do ZUS są odprowadzane);
 • Aby rozsądnie prowadzić rozliczenia ze spółką i minimalizować nakłady na podatki, można na przykład: wynająć spółce własny samochód, sprzęt, przestrzeń na biuro, udzielić licencji na znak towarowy, podpisywać umowy o dzieło (z przeniesieniem praw autorskich) lub zlecenie (umowy ze studentami to brak ZUS i podatku).

 

Planując odpowiednio wydatki, (opisane powyżej koszty spółki) można zaoszczędzić jeszcze więcej – nie występuje wtedy podwójne opodatkowanie. Co to oznacza w praktyce? To, że realny podatek od dochodów to poziom około 8-9%. Podatek dochodowy przy jednoosobowej działalności gospodarczej to 18% lub 19%, zatem różnica jest znaczna. Przypomnijmy jeszcze o perspektywie Nowego Ładu i jego składce zdrowotnej w wysokości 9%, której nie można odliczyć – faktyczna różnica to poziom oszczędności rzędu 20%. Chcesz zarabiać więcej? Masz pytania w kwestii założenia spółki z o.o.? Skontaktuj się z nami — podatki, rachunki, spółki — to nasze naturalne środowisko, pomożemy Ci.