VAT OSS - co trzeba wiedzieć?

VAT OSS - co  trzeba wiedzieć?

VAT OSS - co trzeba wiedzieć?

1 lipca 2021 roku w ramach tzw. pakietu e-commerce pojawił się nowy sposób rozliczenia sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. VAT OSS - to skrót od “one step shop” i jak sama nazwa wskazuje - składa się de facto z jednego kroku. Ten sposób rozliczenia dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje towary przez internet, za pośrednictwem platform sprzedażowych takich jak Amazon osobom fizycznym z krajów znajdujących się w UE. Nie oznacza to jednak, że działalność musi być zarejestrowana w Unii Europejskiej - dotyczy to biznesów z całego świata. Innymi słowy, jest to rozszerzenie podatku VAT MOSS (na usługi komunikacyjne lub elektroniczne) na sprzedaż internetową.

 

Dlaczego? 

VAT OSS upraszcza proces rozliczeniowy, gdyż podatnik może rozliczać się z jednym, polskim urzędem skarbowym, a ten następnie rozliczy się z każdym z krajów, w których podatnik sprzedawał swój towar. Biorąc pod uwagę wejście na rynek europejski gigantów e-commerce takich jak Amazon, pozyskanie konsumentów z innych krajów nigdy nie było takie proste.

 

Ważne!

Pojawienie się VAT OSS to nie jedyna zmiana z rozliczaniu podatku w UE! Obniżył się również próg do którego nie trzeba płacić VAT w państwie kupującego

  • wcześniej od 25 do 100 tysięcy euro w zależności od kraju członkowskiego

  • teraz do 10 tysięcy euro na całą UE - w Polsce 42 tysiące złotych

 

Mało kto wie, że mimo tego, że VAT OSS pojawił się dopiero w połowie bieżącego roku, obniżenie limitu dotyczy również roku 2020! Jeśli więc w zeszłym roku Twój obrót wyniósł więcej niż 10 tysięcy euro, to również masz obowiązek zarejestrować się do OSS.

 

Jakie są korzyści z rejestracji na VAT OSS?

 

-> bezpieczeństwo rozliczeniowe - nie musisz martwić się o to, czy przekroczysz próg

-> uproszczenie rozliczania - wystarczy jedna deklaracja do polskiego urzędu, który zajmie się dalszym rozliczeniem

-> niezależnie od modelu sprzedaży na Amazon (FBM czy FBA) OSS pozwala uniknąć niektórych formalności - w przypadku FBM cała sprzedaż jest rozliczana przez OSS, a w FBA zarejestrować na VAT trzeba się tylko w krajach, gdzie magazynujemy towar - w reszcie możemy rozliczać się przez OSS

 

W TaxCoach zajmujemy się kompleksową obsługą firm e-commerce. Zapewniamy (dopasowaną do rozmiaru sprzedaży) skalowalną ofertę oraz obsługę VAT OSS. 

Nasi doradcy podatkowi oraz doświadczeni księgowi zadbają o dopasowanie oferty dla Twojego biznesu oraz bezproblemowe wykonanie usługi. 


 

Jeśli ten post był dla Ciebie wartościowy, zostaw po sobie ślad!