VAT compliance po 1.07.2021

VAT compliance po 1.07.2021

VAT compliance to kompleksowa usługa skierowana do przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Powierzenie zewnętrznym ekspertom spraw związanych z podatkami należnymi z działalności e-commerce na terenie UE to szereg zalet dla klienta. Nie musi martwić się analizowaniem regulacji prawnych obowiązujących w krajach UE, do których sprzedaje swoje produkty lub usługi (m. in. za pośrednictwem platformy Amazon). Profesjonalni doradcy podatkowi zajmą się także wszelkimi innymi czynnościami – rejestracją VAT, rozliczaniem VAT czy zwrotem podatku VAT. Szykują się duże zmiany w obszarze VAT compliance – wejdą w życie po 1.07.2021. Jakie zmiany w VAT compliance po 1.07.2021 się pojawią i jak wpłyną na działalność e-commerce? Wyjaśniamy.

 

VAT compliance po 1.07.2021 – uproszczone procedury

 

Do tej pory podmioty prowadzące sprzedaż transgraniczną na terenie UE musiały rejestrować się jako podatnik VAT UE w każdym kraju, do którego trafiały ich towary lub usługi. Nie musiały robić tego samodzielnie – mogły skorzystać z pomocy ekspertów, takich jak nasz zespół Taxcoach. Ponadto, specjaliści z Taxcoach reprezentują swoich klientów przed zagranicznymi organami podatkowymi. Taxcoach oferuje merytoryczne wsparcie w zakresie podatków dla przedsiębiorców e-commerce na każdym etapie prowadzenia ich działalności na terenie UE.

Skomplikowane przepisy i zróżnicowane procedury w krajach UE wymagają eksperckiej znajomości regulacji podatkowych. Sytuacja jednak zmieni się już wkrótce – VAT compliance po 1.07.2021 ulegnie uproszczeniu. Przedsiębiorcy nie będą już musieli rejestrować się jako podatnik VAT UE w każdym kraju, na terenie którego prowadzą swoją działalność. Kolejną ważną zmianą będzie naliczanie podatku VAT na zasadach obowiązujących w kraju konsumenta. Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorcy mogą liczyć na spore oszczędności – zniesione zostanie nierówne traktowanie pomiędzy transakcjami wewnątrz UE a tymi prowadzonymi z tzw. ‘krajami trzecimi’ – czyli spoza wspólnoty UE.

 

Zmiany w VAT compliance po 1.07.2021 – co się zmieni dla e-commerce?

 

Wyrównanie kwestii związanych z podatkami od transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz spoza UE to tylko jeden z celów, jakie przyświecają zmianom w VAT compliance po 1.07.2021. Podmioty unijne z branży e-commerce czeka ujednolicenie zasad podatkowych, które przełoży się na redukcję kosztów (nawet o 95%!) związanych z przestrzeganiem przepisów. Po wprowadzeniu zmian VAT compliance po 1.07.2021, będzie można:

  • Deklarować i płacić podatek VAT UE elektronicznie;
  • Załatwiać kwestie dotyczące podatku VAT UE: we własnym języku, we własnym kraju oraz w ramach deklaracji kwartalnej;
  • Korzystać z systemu „One Stop Shop” – czyli punktu kompleksowej obsługi podatku VAT UE.

Według szacunków szefa departamentu VAT z DG TAXUD (Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej) – Patrice Pillet – ta koncepcja ułatwi także walkę z oszustwami podatkowymi, które generują straty na poziomie od 5 do 7 miliardów EUR rocznie. „One Stop Shop” zmniejszy znacząco koszty administracyjne, które musieli do tej pory ponosić przedsiębiorcy w branży e-commerce. Ujednolicony i uproszczony system „One Stop Shop” pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcom z UE nawet do 8 000 EUR na każde państwo z UE, co w skali całej wspólnoty ma dać oszczędności rzędu ponad 2 miliardów EUR.

 

Zmiany VAT compliance po 1.07.2021 i import towarów do UE

 

Zmiany VAT compliance po 1.07.2021 obejmą także firmy, które importują towary spoza Unii do krajów wewnątrzwspólnotowych. Klienci tych podmiotów nie będą już musieli płacić VAT od importu przy odebraniu towaru – obowiązek podatkowy spocznie na przedsiębiorcach. W praktyce – to oni będą musieli zapłacić podatek VAT – bezpośrednio do wybranych organów podatkowych. Taka zmiana zdejmie z konsumentów ryzyko uiszczania ukrytych kosztów – co przełoży się na większą ilość transakcji.

„Import One Stop Shop” – to usługa przeznaczona dla firm, które wwożą swoje towary do Unii Europejskiej. Zasada działania tego rozwiązania jest identyczna, jak w przypadku „One Stop Shop” – podmiot musi przejść elektroniczną rejestrację, składać deklarację i płacić podatki (elektronicznie). Różnicą jest połączenie „Import One Stop Shop” z obsługą celną. Przedsiębiorcy spoza UE nie muszą czekać do 1.07.2021 – mogą rejestrować się w „Import One Stop Shop” już dziś.

 

Zmiany podatku VAT od przesyłek importowanych – od 1.07.2021

 

Co jeszcze się zmieni? Przesyłki importowane na teren UE będą objęte stawką 23% VAT, niezależnie od deklarowanej wartości samej przesyłki. Do tej pory przesyłki z zadeklarowaną wartością poniżej 22 EUR były zwolnione z VAT. To stanowiło szerokie pole do nadużyć – szczególnie w kwestii importu sprzętu elektronicznego z Chin. Polski konsument nie płacił podatku VAT, jeżeli chińska firma deklarowała wartość przesyłki poniżej 22 EUR (często ta wartość była świadomie podawana zaniżona). Taka sytuacja nie wpływała pozytywnie na zapewnienie uczciwej konkurencji dla rodzimych sprzedawców. To się jednak zmieni po 1.07.2021 – wszystkie przesyłki do Polski spoza UE będą obłożone obowiązującą w naszym kraju stawką VAT – czyli 23%.

 

VAT compliance po 1.07.2021 – dostęp do jednolitego rynku

 

Firmy działające w e-commerce na terenie Unii dużo zyskają na zmianach VAT compliance. Do tej pory liczne i kosztowne procedury związane z VAT skutecznie blokowały sprzedaż transgraniczną. Po wejściu w życie zmian VAT compliance po 1.07.2021, sprzedawcy internetowi będą mogli dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Dzięki ujednoliceniu systemu i uproszczeniu procedur związanych z rejestracją, deklarowaniem i płaceniem VAT, przedsiębiorcy z branży e-commerce będą musieli spełniać jedynie wymogi krajowe, by móc oferować swoje produkty i usługi na terenie UE.

Prowadzisz działalność internetową i chcesz wiedzieć więcej o korzyściach płynących ze zmian VAT compliance po 1.07.2021? Potrzebujesz pomocy ekspertów podatkowych przy wejściu na nowe rynki? Chcesz optymalizować podatki i maksymalizować zyski? Skontaktuj się z nami – nasze biuro rachunkowe współpracuje z najlepszymi specjalistami w zakresie podatków. Taxcoach – tu liczy się Twój sukces.