Kasy fiskalne- nowe obowiązki dla przedsiębiorców w Nowym Ładzie
Zmiany związane z Nowym Ładem to nie tylko te związane z podatkami. Przedsiębiorców czekają również nowe obowiązki dotyczące kas rejestrujących i terminali płatniczych.
O co dokładnie chodzi?
Od 1 stycznia 2022 przedsiębiorca ma obowiązek udostępnić klientowi możliwość zapłacenia za usługę lub produkt za pomocą instrumentu płatniczego. W związku z tym w niemal każdym punkcie handlowym i usługowym będzie trzeba udostępnić możliwość płatności bezgotówkowej.
Te punkty handlowe i usługowe, które pracują na kasach online i terminalach płatniczych również będą miały nowe obowiązki. Od lipca 2022 ich kasy online będą musiały być zintegrowane z terminalami płatniczymi w określony sposób. Wraz z początkiem roku 2022 wszedł w życie obowiązek przyjmowania zapłaty za towary czy usługi tzw. „instrumentem płatniczym”. Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców, którzy muszą korzystać z kas rejestrujących. Dotyczy to zarówno urządzeń fiskalnych online, jak i urządzeń z kopią elektroniczną.
Czy nowy przepis obejmuje również sprzedaż mobilną i usługi świadczone mobilnie?
Dokładnie tak. Według zapisu:
„Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty urządzeniem płatniczym w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego.”
Oznacza to, że możliwość zapłaty bezgotówkowej należy zapewnić wszędzie tam, gdzie prowadzona jest sprzedaż - zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie.
Jeśli musisz rejestrować sprzedaż na urządzeniu fiskalnym, od 1.01.2022 nie możesz odmówić klientowi zapłaty w formie bezgotówkowej. Twoim obowiązkiem będzie zaproponowanie przynajmniej jednej realnej możliwości płatności bezgotówkowej. Należy pamiętać o tym, że płatność ta również będzie musiała być zarejestrowana na urządzeniu fiskalnym.
Czy od stycznia 2022 konieczne jest zainstalowanie terminala płatniczego?
Nie do końca. Obowiązkowe będzie udostępnienie zapłaty “Instrumentem płatniczym”, czyli formy płatności bezgotówkowej (przelew, płatność kartą, BLIKiem…). Jednak najprostszą i najbezpieczniejszą opcją będzie po prostu instalacja terminala płatniczego.
Jakie grożą kary za brak "Instrumentu płatniczego"?
Urzędy zapowiadają częste kontrole, zatem warto postarać się o wymaganą dokumentację, żeby w razie niejasności móc udowodnić działanie zgodne z prawem. Żadne konkretne sankcje i kary finansowe nie są jasno zdefiniowane w przepisach. Mimo to, przedstawiciele Ministerstwa Finansów w wypowiedziach medialnych udzielają informacji, że przedsiębiorstwa, które nie zastosują się do nowego obowiązku mogą spodziewać się „większego zainteresowania ze strony fiskusa”. W „Polskim Ładzie” przewidziano, że podmioty, które nie spełnią wymogu zapewnienia płatności „instrumentem płatniczym” nie mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT.
Źródła:
https://www.pit.pl/aktualnosci/polski-lad-zmiany-dotyczace-kas-fiskalnych-uszczelnianie-systemu-podatkowego-1006152
https://ipos.pl/aktualnosci/nowosci/polski-lad-kasy-fiskalne-i-terminale-kompendium-wiedzy
https://www.podatki.gov.pl/komunikaty-techniczne/okresowe-przeglady-kas-rejestrujacych/
http://www.kasafiskalna.pl/