
Czy warto przekształcić JDG w spółkę z o.o. w 2025 roku?
Doskonale wiemy, że każdego roku wielu przedsiębiorców prowadzących prężnie rozwijające się biznesy zastanawia się nad przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Taki ruch to bowiem sposób na ograniczenie odpowiedzialności i zmniejszenie biznesowego ryzyka, a także niektórych obciążeń, przy jednoczesnym wzroście prestiżu firmy i poszerzeniu możliwości finansowania oraz ułatwieniu ewentualnej sukcesji. Z drugiej jednak strony przekształcenie JDG w spółkę z o.o. to proces czasochłonny i kosztowny. Wiąże się także z pewnymi niedogodnościami i ograniczeniami. Czy więc w 2025 roku warto przekształcić JDG w spółkę z o.o.? W niniejszym artykule opisujemy najważniejsze wady i zalety związane z tym rozwiązaniem.
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. w 2025 r. szansą na optymalizację? Składki ZUS i podatki w spółce z o.o.
O przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. najczęściej myślą przedsiębiorcy, którzy osiągają coraz wyższe dochody i płacą przez to coraz wyższe składki i podatki.
W spółce z o.o. widzą więc szansę na optymalizację. Czy słusznie?
Zacznijmy od ZUS-u:
- Założenie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w której będziemy jedynym wspólnikiem) powoduje powstanie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Chęć przekształcenia JDG w tego typu spółkę w kontekście składek zusowskich, co do zasady, wiele więc nie zmieni (poza tym, że będziemy musieli wyrejestrować się z dotychczasowych ubezpieczeń i zgłosić ponownie z nowym kodem tytułu ubezpieczenia);
- Obowiązek opłacania składek zusowskich przestaje nas natomiast obejmować, jeżeli JDG przekształcimy w wieloosobową spółkę z o.o. Sprzedanie części udziałów przynajmniej jednemu wspólnikowi spowoduje więc, że do ZUS-u nie będziemy musieli już odprowadzać comiesięcznych składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne (które dla wielu przedsiębiorców na JDG, szczególnie przy większych i stale zwiększających się dochodach, stają się sporym obciążeniem).
W kontekście podatków natomiast powiedzieć trzeba, że po przekształceniu JDG w spółkę z o.o. pojawia się często zjawisko podwójnego opodatkowania. Spółka z o.o. jako podmiot posiadający odrębną osobowość prawną, od osiągniętych dochodów musi bowiem zapłacić podatek CIT (czyli podatek dochodowy od osób prawnych). Podatek dochodowy od osób fizycznych (a więc podatek PIT) w momencie wypłaty wynagrodzenia, co do zasady, uiszczą natomiast także jej wspólnicy. Istnieją jednak sposoby na optymalne wypłacanie wynagrodzenia wspólnikowi spółki z o.o. Jeżeli jesteś ciekawy jakie to sposoby, to koniecznie sprawdź wpis na naszym blogu, który w całości poświęciliśmy temu właśnie zagadnieniu!
Pamiętaj przy tym, że przy spółce z o.o. pojawia się także możliwość skorzystania z Estońskiego CIT-u, czyli sposobu opodatkowania dochodów podatników CIT, który polega na braku konieczności dokonywania bieżących płatności tego podatku. Estoński CIT zakłada bowiem powstanie obowiązku zapłacenia podatku dopiero w momencie podziału zysku spółki poprzez jego wypłatę wspólnikom.
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. – ograniczenie odpowiedzialności
Możliwość optymalizacji to jedno. Często jednak ważniejszym powodem podjęcia decyzji o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. jest chęć ograniczenia odpowiedzialności i biznesowego ryzyka.
To słuszne podejście. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (jak zresztą wskazuje sama nazwa tej formy prowadzenia biznesu) jest sposobem na ograniczenie odpowiedzialności za ewentualne długi.
Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że przekształcenie JDG w spółkę z o.o. związane jest z tak zwanym „okresem przejściowym”, czyli okresem, w którym odpowiadamy solidarnie za długi, które powstały jeszcze przed przekształceniem.
Wynika to wprost z przepisu art. 58413 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, który wskazuje, że „Osoba fizyczna […] odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia”.
Pamiętajmy więc, że przez 3 lata od dnia przekształcenia JDG w spółkę z o.o. nie możemy czuć się w pełni bezpieczni!
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. sposobem na bardziej prestiżowy wizerunek firmy i łatwiejsze pozyskanie finansowania
Chcesz zadbać o prestiżowy wizerunek swojej firmy? Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może być do tego środkiem.
Spółka z o.o. jest bowiem postrzegana jako bardziej profesjonalna i stabilna forma prowadzenia biznesu, co w wielu branżach jest niezwykle pożądane i może ułatwić współprace z niektórymi kontrahentami.
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. z pewnością może też pomóc w pozyskaniu finansowania. Spółka z o.o. to bowiem lepszy i bezpieczniejszy niż JDG status w oczach potencjalnych inwestorów i banków.
Planujesz sukcesję lub wieloletni rozwój firmy? Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. w 2025 r. może być dobrym pomysłem
A może chcesz przygotować swoją firmę do sukcesji i wieloletniego rozwoju (w tym również po własnej śmierci)? Choć sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwa, to jednak zdecydowanie prostszą i chętniej wykorzystywaną przez przedsiębiorców formą przekazania kontroli nad firmą jest zbycie udziałów w spółce z o.o.
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. – wady
Pamiętaj, że przekształcenie JDG w spółkę z o.o., obok szeregu zalet, wiąże się także z pewnymi istotnymi wadami i ograniczeniami! Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:
- Czasochłonność procesu przekształcenia (który często trwa wiele miesięcy i wymaga podjęcia szeregu konkretnych działań – w tym przede wszystkim tych opisanych w art. 5845 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych);
- Koszty związane z procesem, ale także z prowadzeniem spółki z o.o. (w tym szczególnie koszty prowadzenia nieodzownej w przypadku spółki z o.o.: pełnej księgowości);
- Brak możliwości korzystania z preferencyjnego, 9-procentowego CIT-u w roku przekształcenia i w roku następnym po przekształceniu (zgodnie z art. 19 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych);
- Liczne formalności związane z prowadzeniem spółki z o.o. (w tym np. konieczność sporządzania rocznych sprawozdań finansowych);
- Wypłata środków, która w spółce z o.o. każdorazowo wymaga formalnej podstawy.
Czy warto przekształcić JDG w spółkę z o.o. w 2025 roku? Podsumowanie
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. w 2025 roku to więc sporo zalet, ale także istotnych wad i ograniczeń.
Odpowiedź na to, czy warto podjąć taki ruch, zależy więc od indywidualnej sytuacji każdego przedsiębiorcy oraz pokładanych przez niego oczekiwań i posiadanych planów.
Dla jednego przedsiębiorcy priorytetem może być bowiem ograniczenie odpowiedzialności czy brak obowiązku płacenia składek zusowskich (który ma miejsce przy wieloosobowej spółce z o.o.), a dla innych prostota prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej i związane z tym koszty.
Na pewno powiedzieć można przy tym jednak, że przekształcenie JDG w spółkę z o.o. szczególnie przemyślane powinno zostać przez przedsiębiorców posiadających stabilnie rosnący biznes o coraz większych dochodach i niezerowym ryzyku biznesowym, a także przez przedsiębiorców chcących zachować ciągłość swojej działalności przy wieloletnim jej rozwoju.
Zastanawiasz się nad przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Już dziś skontaktuj się z nami i uzyskaj kompleksową pomoc w zakresie doradztwa podatkowego, księgowości i finansów swojej firmy! Nasze biuro rachunkowe świadczy także usługi związane z obsługą kadrowo-płacową, prowadzi sekretariaty spółek oraz doradza przy zakładaniu, przekształcaniu i prowadzeniu spółek.
Gorąco zapraszamy do współpracy z biurem rachunkowym TaxCoach!