Składka zdrowotna 2026 – duże zmiany czekają przedsiębiorców

Składka zdrowotna 2026 – duże zmiany czekają przedsiębiorców

Składka zdrowotna 2026 – duże zmiany czekają przedsiębiorców

4 kwietnia br. Sejm przegłosował nowelizację przepisów dotyczących składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiany są naprawdę spore! Zakładają bowiem stałą składkę zdrowotną do pewnego progu dochodów (lub przychodów), co wielu przedsiębiorcom da większą przewidywalność i spore oszczędności. Są jednak tacy, którzy na zmianach stracą… O kim mowa? Zapraszamy do lektury!


 

Składka zdrowotna w 2025 r. – zmiany, które już weszły w życie

O planowanych zmianach w składce zdrowotnej słyszymy już bardzo długo. Był to bowiem duży temat w kampanii wyborczej poprzedzającej wybory z 15 października 2023 r.

Utworzony po tych wyborach rząd od początku funkcjonowania zapowiadał reformę składki zdrowotnej, która miała przebiegać etapami.

Pierwszy jest już przy tym za nami. Wraz z początkiem 2025 r. w życie weszły bowiem przepisy, które wprowadziły nową metodologię wyliczania minimalnej składki zdrowotnej. Obecnie wynosi ona 314,96 zł i obliczana jest jako 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę (a nie od 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę – jak było to wcześniej).

Oprócz tego zniesiono także obowiązek opłacania składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

Wygląda przy tym na to, że nadchodzi kolejny etap zmian w składce zdrowotnej, który zaplanowany został przez obecny rząd…

 

Zmiany w składce zdrowotnej 2026 przegłosowane! Na czym polegają? Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt i karta podatkowa

4 kwietnia br. Sejm przegłosował nowelizację przepisów dotyczących zasad naliczania składki zdrowotnej. Zmiany zakładają, że już od 2026 r. przedsiębiorcy na skali podatkowej oraz podatku liniowym zapłacą składkę zdrowotną, która wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Składka będzie więc niska i stała aż do ustalonego limitu dochodów, a dokładniej: do równowartości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. Po przekroczeniu tego poziomu w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego zapłacić będzie trzeba dodatkowo 4,9% od nadwyżki.

Podobnie sytuacja będzie wyglądać przy ryczałtowcach. Oni bowiem również od przyszłego roku zapłacą składkę zdrowotną wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, ale po przekroczeniu limitu przychodów wynoszącego w tym przypadku 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia z czwartego kwartału roku poprzedniego, będą musieli dopłacić 3,5% od nadwyżki ponad ten limit.

Przedsiębiorcy w 2026 roku wciąż korzystający z karty podatkowej zapłacą natomiast ryczałtową składkę zdrowotną wynoszącą po prostu 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia (a więc tak samo, jak w tym roku).

Jednocześnie jednak przegłosowana nowelizacja likwiduje podatkowe ulgi związane ze składką zdrowotną, z których dotychczas korzystać mogli podatnicy na PIT liniowym, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Usunięto też możliwość zaliczania zapłaconych składek na ubezpieczenia zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów.

 

Kto zyska, a kto starci na zmianach w składce zdrowotnej 2026?

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów na zmianach zyska aż 2,45 miliona przedsiębiorców, a straci jedynie 131 tysięcy. Dla kogo jednak dokładnie regulacje te będą korzystne a dla kogo nie?

Ze względu na nowy sposób wyliczania składki zdrowotnej stratni będą ryczałtowcy z bardzo wysokimi przychodami (przekraczającymi mniej więcej 55 tysięcy złotych miesięcznie). Nie będą oni też mogli już pomniejszyć należnego podatku o część zapłaconych składek zdrowotnych.

Brak możliwości skorzystania z ulgi podatkowej zaboli także przedsiębiorców rozliczających się dziś kartą podatkową oraz podatkiem liniowym (choć ci drudzy na samych zmianach obliczania składki zdrowotnej co do zasady zyskają).

Zmiany będą natomiast pozytywne dla wszystkich przedsiębiorców pozostających na skali podatkowej. Składki dla nich będą bowiem niższe i bardziej przewidywalne (nie dotyczy to wyłącznie tych, którzy ze względu na niskie dochody i tak płacą składkę minimalną, bo zasady jej wyliczania w 2026 roku pozostaną takie same jak dzisiaj).

Zmiany w składce zdrowotnej 2026 to więc niższe obciążenia i większa przewidywalność dla wielu jednoosobowych działalności gospodarczych. Dla niektórych jednak zmiany te oznaczać będą wzrost kosztów i likwidację dotychczasowych ulg podatkowych oraz możliwości zaliczania zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów.

Bez względu na to, w której grupie przedsiębiorców się znajdujesz, każda zmiana przepisów wymaga dokładnej analizy i dostosowania prowadzonej działalności.

Jeżeli potrzebujesz w tym zakresie profesjonalnej pomocy, zachęcamy do sprawdzenia oferty biura rachunkowego TaxCoach. Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj najlepszą, kompleksową pomoc między innymi w zakresie: