Procedura SME od stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 r. mali przedsiębiorcy z państw członkowskich Unii Europejskiej mogą rozszerzyć swoją działalność gospodarczą na inne państwa należące do wspólnoty przy znacznie mniejszym obciążeniu formalno-administracyjnym. Wszystko za sprawą procedury SME, która oznacza unijne zwolnienie podmiotowe z podatku VAT.
Czym jest procedura SME?
Procedura SME to dobrowolne rozwiązanie funkcjonujące od 1 stycznia 2025 r., które pozwala małym przedsiębiorcom mającym siedzibę na terytorium Unii Europejskiej korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT we wszystkich krajach członkowskich, które wdrożyły to rozwiązanie. W praktyce jest to więc umożliwienie małym firmom z UE dokonywania transgranicznych dostaw towarów i usług zwolnionych z podatku VAT dokładnie w taki sposób jak przy transakcjach krajowych.
To spore ułatwienie i zapewnienie tożsamych warunków dla wszystkich małych przedsiębiorstw działających w Unii Europejskich, niezależnie od kraju siedziby. Wprowadzenie procedury SME ma więc na celu umożliwienie dalszego rozwoju handlu transgranicznego oraz przeciwdziałanie unijnym zakłóceniom konkurencji.
Procedura SME jest przy tym banalnie prosta. Spełnienie określonych warunków pozwala bowiem przykładowemu przedsiębiorcy z Polski, dokonującemu transakcji z unijnymi podmiotami, skorzystać w tych państwach ze zwolnienia z VAT. Dla takiego przedsiębiorcy nie będzie więc już obowiązku odprowadzania tam tego podatku. Analogicznie w drugą stronę – mała firma z innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej, prowadząc transakcje z polskimi kontrahentami, po spełnieniu warunków procedury SME, nie będzie musiała odprowadzać podatku VAT w Polsce.
Warunki skorzystania z procedury SME
Z procedury SME korzystać przy tym mogą przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej, które:
- W obecnym i ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły limitu 100 tys. euro całkowitej rocznej wartości sprzedaży towarów i usług we wszystkich państwach członkowskich UE (w tym również w Polsce);
- Spełniają warunki do zwolnienia z podatku VAT w danym państwie UE, w tym w szczególności nie przekroczyły ustalonego w nim limitu kwotowego dla zwolnienia podmiotowego z VAT (w Polsce w 2025 r. limit ten wynosi 200 tys. zł);
- Nie sprzedają towarów ani nie świadczą usług, które w danym państwie muszą być obowiązkowo zarejestrowane na potrzeby podatku VAT.
Co bardzo ważne, procedura SME dostępna jest także dla tych firm, które w Polsce są czynnymi podatnikami VAT (a więc nie korzystają z krajowego zwolnienia z tego podatku).
Jak zacząć korzystać z procedury SME?
Warunkiem skorzystania z opisywanej procedury SME jest złożenie przez przedsiębiorcę w państwie członkowskim UE, w którym posiada on siedzibę działalności gospodarczej, powiadomienia o zamiarze korzystania ze zwolnienia z VAT we wskazanych państwach członkowskich. Dokument ten nazywany jest uprzednim powiadomieniem.
Polskie firmy, które chcą skorzystać z unijnego zwolnienia z VAT, muszą przy tym złożyć go do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, którym w tym przypadku jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (do obsługi podatników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej właściwy jest natomiast Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście). Zrobić należy to przy użyciu platformy e-Urząd Skarbowy.
W uprzednim powiadomieniu wskazać przy tym należy przede wszystkim firmowe obroty w bieżącym i poprzednim roku podatkowym (choć przy chęci zwolnienia w niektórych państwach członkowskich może być też konieczne podanie dodatkowych informacji).
Po otrzymaniu uprzedniego powiadomienia i jego weryfikacji Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w ciągu 35 dni roboczych wyda w naszej sprawie decyzję, w której:
- Nada nam unikalny numer identyfikacyjny EX (lub potwierdzi numer już wcześniej nadany), który będzie równoznaczny z możliwością skorzystania z procedury SME we wskazanych państwach;
- Odmówi nam skorzystania ze zwolnienia z VAT w konkretnym państwie lub państwach Unii Europejskiej, co może także poskutkować odmową nadania unikalnego numeru identyfikacyjnego (przy odmowie tylko w niektórych z wnioskowanych państw numer ten zostanie jednak nadany).
Nadanie indywidualnego numeru identyfikacyjnego EX i korzystanie z procedury SME obliguje nas do składania kwartalnych informacji o obrotach swojej firmy oraz ewentualnych aktualizacji uprzedniego powiadomienia (w przypadku zmiany danych w nim zawartych, zamiaru skorzystania ze zwolnienia w kolejnym państwie UE lub zrezygnowania ze zwolnienia). Dokumenty te również składamy do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście za pośrednictwem platformy e-Urząd Skarbowy.
Procedura SME – co jeszcze warto wiedzieć?
Pamiętać należy, że procedura SME to rozwiązanie w pełni dobrowolne. Oznacza to, że przy transgranicznych dostawach towarów i usług wciąż można wybrać opodatkowanie VAT na zasadach ogólnych (a także działanie w ramach procedury VAT OSS). Możliwe jest też stosowanie zwolnienia z VAT w niektórych tylko, wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej, a w innych pozostanie na zasadach ogólnych. Jak najbardziej dopuszczalne jest także połączenie funkcjonowania jako czynny podatnik VAT w Polsce z korzystaniem z procedury SME w innych państwach członkowskich UE.
Przy wszystkim powyższym wskazać jeszcze należy, że, pomimo że procedura SME to spore ułatwienie dla małych firm zajmujących się handlem transgranicznym, to jednak ma pewne ograniczenia.
Ograniczeniami tymi są przede wszystkim ustalone limity całkowitej rocznej wartości sprzedaży towarów i usług w całej Unii Europejskiej oraz w konkretnych państwach członkowskich.
Warto też wiedzieć, że procedura SME, co do zasady, wyklucza się z procedurą VAT OSS (choć możliwe jest korzystanie w niektórych państwach ze zwolnienia z VAT, a w innych z procedury VAT OSS).
Jesteś zainteresowany skorzystaniem z procedury SME? Biuro rachunkowe TaxCoach oferuje kompleksowe wsparcie wszystkim przedsiębiorcom, którzy chcą sprzedawać za granicę swoje towary lub usługi. Skontaktuj się z nami już dziś, a specjalnie dla Ciebie przygotujemy najlepszą ofertę w tym zakresie.