
Jakie PKWiU wybrać dla swojego biznesu?
Wystartowanie z własnym biznesem oznacza szereg koniecznych do spełniania obowiązków. Jednym z nich jest wybranie właściwego numeru PKWiU, a więc numeru opisującego sprzedawane wyroby lub usługi. To ważny obowiązek. Numer ten może mieć bowiem wpływ na kwestie takie jak opodatkowanie czy konieczność instalacji kasy fiskalnej. Czym jest PKWiU, jaki numer PKWiU wybrać dla swojego biznesu i jak to zrobić? Czy numer ten powinniśmy także umieszczać na każdej wystawionej fakturze sprzedażowej? Zapraszamy do lektury!
PKWiU – co to jest? Czym jest i po co jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług?
PKWiU, czyli Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, to szeroki katalog produktów i usług funkcjonujących w polskim obiegu gospodarczym.
Katalog ten opiera się na innych klasyfikacjach, takich jak NACE (czyli statystyczna klasyfikacja działalności gospodarczych w Unii Europejskiej) czy CPA (a więc Klasyfikacja Produktów Według Działalności) i zakłada podział wyrobów i usług na konkretne, różniące się wzajemnie sekcje, działy, grupy, klasy, kategorie, podkategorie i pozycje. Jest on więc bardzo szczegółowy i stara się całościowo obejmować całą polską przestrzeń gospodarczą.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług powstała przy tym przede wszystkim ze względów statystycznych, ale dziś istotna jest także dla celów:
- Opodatkowania podatkiem VAT (czyli podatkiem od towarów i usług) i możliwości zastosowania preferencyjnych stawek lub uzyskania zwolnienia z tego podatku;
- Opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT);
- Opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT);
- Opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- Opodatkowania kartą podatkową.
W obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. stanie prawnym mamy przy tym do czynienia z klasyfikacją PKWiU 2015. Wcześniej natomiast posługiwaliśmy się klasyfikacjami: PKWiU 2008, PKWiU 2004 oraz PKWiU 1997.
Jakie PKWiU wybrać i w jaki sposób?
Powiedzieliśmy już, że Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest istotna nie tylko ze względów statystycznych, ale także podatkowych. PKWiU ma również znaczenie dla prowadzonej dokumentacji, prawidłowej ewidencji i rachunkowości. Niektóre numery PKWiU mogą przy tym wiązać się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak na przykład konieczność instalacji kasy fiskalnej. Wybranie właściwego PKWiU jest więc kluczowe dla przyszłości prowadzonego biznesu, sposobu jego opodatkowania, rozliczania i całościowego funkcjonowania.
Jak więc wybrać PKWiU dla swojego biznesu?
Pełną listę numerów PKWiU odnajdziesz w:
- Załączniku do aktualnego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług;
- Wyszukiwarce udostępnionej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (https://klasyfikacje.stat.gov.pl/Pkwiu2015).
Powyższe nie okazało się pomocne? Jeżeli po przejrzeniu listy wyrobów i usług oraz skorzystaniu z wyszukiwarki, wciąż nie wiesz jaki numer PKWiU jest dla Ciebie odpowiedni, możesz po prostu zapytać o to Główny Urząd Statystyczny.
Specjalnie do tego celu GUS przygotował zresztą odpowiedni formularz, będący wnioskiem o wydanie interpretacji klasyfikacyjnej. Znajdziesz go na stronie: https://lodz.stat.gov.pl/osrodki/osrodek-klasyfikacji-i-nomenklatur-urzedu-statystycznego-w-lodzi/formularz. Zachęcamy do jego wykorzystywania w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Czy numer PKWiU powinien zostać umieszczony na fakturze sprzedażowej? PKWiU na fakturze
W związku z koniecznością wybrania właściwego numeru PKWiU wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy numer ten powinien zostać umieszczony na każdej wystawionej fakturze sprzedażowej.
Trzeba jednak jasno powiedzieć, że przepis regulujący obligatoryjne elementy składowe faktury (a więc art. 106e ustawy o VAT) nie wskazuje na taki obowiązek.
Powyższe oznacza, że choć na fakturze może znaleźć się właściwy numer PKWiU opisujący wyświadczoną usługę lub sprzedany towar, to nie jest to element obowiązkowy i absolutnie nie musimy go wpisywać na każdą wystawioną fakturę.
Potrzebujesz pomocy z księgowością swojej firmy lub z jej podatkami? A może jesteś jeszcze na etapie zakładania firmy lub rejestracji spółki? W takim razie zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty. Chętnie pomożemy!