Ryczałt 8,5%, kto może z niego skorzystać?

Ryczałt 8,5%, kto może z niego skorzystać?

Ryczałt 8,5%, kto może z niego skorzystać?

Polskie przepisy podatkowe bez wątpienia stanowią złożoną materię. Przedsiębiorcy muszą odnaleźć się wśród wielu dostępnych form opodatkowania oraz możliwych interpretacji. Jedną z dostępnych opcji jest ryczałt ewidencjonowany. Ten z kolei został jeszcze podzielony na kilka stawek przysługujących podmiotom związanym z różnymi rodzajami działalności. Tym samym jedni rozliczają się w oparciu o ryczałt 15%, drudzy 12%, a jeszcze inni 5,5%. Jakie usługi mogą być jednak opodatkowane w ramach tytułowej stawki 8,5%? Dowiedz się więcej na ten temat.


 

Ryczałt 8,5% – na czym polega?

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania. Wymaga ona opłacania podatku od przychodu, a nie od dochodu, jak ma to miejsce w przypadku alternatywnych metod, np. zasad ogólnych. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia wydatków zaksięgowanych na poczet prowadzenia działalności. Ryczałt ze stawką 8,5% stanowi zatem dobre rozwiązanie dla osób generujących niskie koszty operacyjne.

Kolejną istotną kwestią w kontekście przedstawionej formy opodatkowania jest obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów. Przedsiębiorca musi skrupulatnie prowadzić dokumentację, aby prawidłowo obliczyć należny podatek. Wprawdzie nie jest to aż tak duże wyzwanie, jak utrzymywanie pełnej księgowości, ale nadal trzeba wykazać się dokładnością i systematycznością.

 

Ryczałt 8,5% - jakie usługi można opodatkować w tej formie?

Można wyróżnić kilka rodzajów usług, które mogą zostać opodatkowane ryczałtem ze stawką 8,5%. Takie prawo przysługuje przedsiębiorcom działającym w następujących obszarach:

  • Wynajem, podnajem, dzierżawa lub podobne umowy dotyczące nieruchomości, maszyn czy pojazdów – pod warunkiem że takie usługi nie są bezpośrednio związane z charakterem wykonywanej działalności gospodarczej.
  • Usługi związane z zakwaterowaniem – dotyczy to zarówno klasycznych hoteli, jak i osób wynajmujących pokoje i apartamenty gościnne.
  • Usługi gastronomiczne – przede wszystkim bary, kluby i restauracje prowadzące sprzedaż napojów zawierających przynajmniej 1,5% alkoholu.
  • Usługi edukacyjne – organizacja szkoleń bądź kursów zawodowych.
  • Usługi z zakresu ochrony przeciwpożarowej i konserwacji sprzętu przeciwpożarowego.
  • Usługi z branży IT –  doradztwo, testowanie oprogramowania, pomoc techniczna, a także działania analityczne i tworzenie rozwiązań cyfrowych.

 

Ryczałt 8,5% - progresja podatkowa

Stawka 8,5% ma szczególny status. Może ona występować w wersji uwzględniającej kryterium przychodu albo pozbawionej takiego warunku. Wykładnia zależy od rodzaju prowadzonego działalności. Jeśli trudnisz się wynajmem, podnajmem lub dzierżawą, zryczałtowane opodatkowanie nabierze progresywnego charakteru. W przypadku pierwszych 100 tysięcy złotych uzyskanego przychodu obowiązuje stawka 8,5%. Do wszystkich przychodów wykraczających ponad ten pułap trzeba jednak zastosować stawkę 12,5%.

Warto posłużyć się przykładem, aby lepiej zobrazować tę regułę.

Pani Marzena wynajmuje nieruchomość i uzyskuje z tego tytułu 100 tysięcy złotych przychodu. Wówczas należy odprowadzić podatek w wysokości 8,5 tysiąca złotych. Jeśli jednak wynajem nieruchomości wygenerowałby przychód na poziomie 200 tysięcy złotych, pierwsze 100 tysięcy złotych zostanie opodatkowane według stawki 8,5%. W przypadku drugiej połowy tej kwoty będzie już obowiązywać stawka 12,5%. Tym samym suma podatków wyniesie 21 tysięcy złotych.  

Interesującym rozwiązaniem jest specjalny przepis dotyczący małżonków współprowadzących działalność w zakresie najmu nieruchomości. Z najmu prywatnego małżonkowie mogą się rozliczyć wspólnie korzystając z preferrencji 200 000 zł opodatkowanej na 8,5% pod warunkiem że nie mają rozdzielności majatkowej oraz wynajmowana własność również znajduje się w majatku wspólnym. Jeśli małżonek chciałby skorzystać z preferencji w zakresie np. nieruchomości którą wynajmował przed ślubem musiałby przesunąć tą nieruchumość do majątku wspólnego.

 

Ryczałt 8,5% w marketingu internetowym

Branża marketingu internetowego jest niezwykle zróżnicowana pod względem stosowanych form opodatkowania. Wielu specjalistów działających w tym obszarze decyduje się na wybór podatku liniowego albo zasad ogólnych. Wówczas można uzyskać dodatkowe korzyści związane z prawem do odliczenia kosztów od przychodu.

Niemniej coraz więcej specjalistów w tej dziedzinie zwraca się w kierunku ryczałtu. Przekonuje ich prostota i opłacalność tej formy opodatkowania. Usługi z zakresu marketingu internetowego zazwyczaj są objęte stawką 15% w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Niektórzy jednak korzystają ze stawki 12%, a nawet 8,5%.

Warto powołać się na pozycjonowanie stron internetowych. Zadania realizowane w tym obszarze często mają bardzo techniczny charakter. Są też związane z analityką, optymalizacją stron internetowych oraz profesjonalnym doradztwem w tym zakresie. Niektórzy pozycjonerzy starają się zatem przyporządkować charakter swojej działalności do branży IT. W ten sposób można uzyskać korzystniejszą stawkę ryczałtu na poziomie 8,5%.

Nie zaleca się jednak podejmowania takiej decyzji na własną rękę. Możliwość korzystania z poszczególnych form opodatkowania wynika z dokładnej analizy przekroju świadczonych usług. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem zgłosić się do doradców podatkowych z prośbą o opinię i indywidualną interpretację. Jeśli specjalista orzeknie, że zakres Twojej oferty umożliwia korzystanie ze stawki 8,5%, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejść na tę formę opodatkowania.

Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest standardem w branży marketingu internetowego. Nie można zatem wykluczać wystąpienia kontroli skarbowej, nawet jeśli udało Ci się uzyskać pozytywną weryfikację ze strony profesjonalnego doradcy. Przeprowadzenie inspekcji nie musi jednak zwiastować kary za naruszenie przepisów. Wystarczy przedstawić niezbędne dokumenty i argumentację, aby dowieść spójność swojej interpretacji z literą prawa.

 

Ryczałt 8,5% – jakie rodzaje działalności?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 8,5% jest dostępny dla podmiotów o różnych formach prawnych. Przede wszystkim z takiego rozwiązania mogą korzystać jednoosobowe działalności gospodarcze, które stanowią najprostszą i najpopularniejszą formę prowadzenia biznesu w Polsce. Ryczałt 8,5% może stanowić atrakcyjną alternatywę dla innych form opodatkowania z perspektywy freelancerów, konsultantów i specjalistów pracujących na własny rachunek.

Ryczałt ze stawką 8,5% przysługuje również spółkom cywilnym i jawnym, ale trzeba spełnić konkretny warunek. Otóż każdy ze wspólników musi rozliczać się indywidualnie z przypadającej na niego części przychodu spółki.

Innym rodzajem podmiotu uprawnionym do korzystania z ryczałtu 8,5% jest przedsiębiorstwo w spadku. To forma prawna zakładająca kontynuację działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy. Zastosowanie ryczałtu może sprawić, że zarządzanie taką firmą okaże się prostsze dla spadkobierców, którzy nie zawsze dysponują doświadczeniem biznesowym.

 

Ryczałt 8,5% - limity ogólne

Niezależnie od ustalonej stawki korzystanie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podlega pewnym ograniczeniom. Najważniejszym z nich jest limit przychodów, którego przedsiębiorca nie może przekroczyć w poprzednim roku podatkowym. Górna granica wynosi równowartość 2 milionów euro, co w przeliczeniu na złotówki w 2025 roku daje kwotę 8 569 200 zł.

Jest to na tyle wysoki próg, że z ryczałtu swobodnie mogą korzystać nie tylko mikroprzedsiębiorcy, ale również małe i średnie firmy o znaczących obrotach. Co więcej, limit ten dotyczy przychodów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, a nie w roku bieżącym. Oznacza to, że przedsiębiorca, który przekroczy ten pułap, może nadal korzystać z ryczałtu do końca tego roku. Zmiana formy opodatkowania będzie konieczna dopiero w kolejnym roku. To istotna informacja dla dynamicznie rozwijających się firm, które muszą planować swoją strategię podatkową z wyprzedzeniem.

 

Ryczałt 8,5% – komu się to opłaca?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 8,5% stanowi atrakcyjną propozycję dla wielu przedsiębiorców. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku działalności obarczonej niskimi kosztami operacyjnymi. Na korzyść tej metody przemawia równie prostota rozliczeń, przewidywalność obciążeń fiskalnych oraz stosunkowo niska stawka.

Najlepsza metoda rozliczeń to ta, która w danych realiach pozwala przedsiębiorcy zachować jak największą część wypracowanych zysków. Nie ma jednak uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzą się w każdych okolicznościach. Optymalne warunki dla jednego przedsiębiorcy niekoniecznie okażą się najkorzystniejszym rozwiązaniem dla innej osoby.

 

Wybór formy opodatkowania powinien być zawsze poprzedzony dokładną analizą specyfiki prowadzonej działalności, struktury kosztów oraz planowanych przychodów. Warto rozważyć konsultację z doradcą podatkowym, który pomoże dokonać właściwego wyboru. W razie wątpliwości nie zaszkodzi też wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.