Home office - czy to rozwiązanie na stałe?

Home office - czy to rozwiązanie na stałe?

Home office - czy to rozwiązanie na stałe?

Praca zdalna nie jest niczym nowym i była praktykowana przez wielu freelancerów oraz przedsiębiorców już wiele lat.

Wybuch pandemii Covid-19 zmusił jednak pracodawców do przystosowania swoich biznesów do obostrzeń oraz społecznego dystansu, przez co praca z domu stała się powszechną praktyką. Tylko 15% respondentów pracowało zdalnie przed pandemią. Powyżej 70% respondentów pracuje zdalnie od 2020 roku, a około połowa wszystkich ankietowanych deklaruje, że spodziewa się pracować zdalnie w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Nadzieję na pracę zdalną na stałe ma ponad 30% respondentów.

Zmniejszenie kosztów związanych z wynajęciem powierzchni biurowej z pewnością jest dużym plusem dla przedsiębiorcy, dla którego czasy pandemii były trudne pod kątem finansowym. Nawet firmy, które nie zostały tak dotknięte gwałtownymi zmianami na świecie chętniej próbują rozwiązań pracy w pełni lub w części zdalnej. Nie należy się jednak spodziewać, że praca zdalna oznacza zwrot 100% kosztów za wynajęcie biura. Jako pracodawca trzeba pamiętać o zapewnieniu swoim pracownikom odpowiedniego miejsca pracy w domu, czyli o wypożyczaniu komputerów czy monitorów oraz rozliczeniu z kosztów energii elektrycznej i internetu.

Według raportu Statistica jako największe zalety pracy zdalnej pracownicy wymieniają: 

  • elastyczny grafik

  • możliwość pracy z dowolnego miejsca

  • brak dojazdów

  • możliwość spędzenia czasu lub opieki nad rodziną

  • możliwość pracy w domu

Produktywność podczas pracy zdalnej niewątpliwie zależy od innych czynników niż kiedy praca przebiegała w biurze. Respondenci są zgodni, że home office wymaga dobrej organizacji swojej przestrzeni oraz czasu pracy.

Zapytani o to, jakie rady daliby innym,którzy zaczynają pracę zdalną odpowiadali, tak:

  • zadbanie o równowagę work-life

  • rozważenie kontekstu relacji z innymi pracownikami

  • wybrania miejsca do pracy, które jest dla nas komfortowe i w którym możliwe jest skupienie 

Nie wszyscy jednak wiedzą jak to zrobić i zgłaszają trudność w wyznaczeniu granicy między pracą a życiem prywatnym, ponieważ ich przestrzeń zawodowa miesza się z mieszkalną. Warto jako pracodawca zadbać o pomoc takim pracownikom na przykład w formie szkoleń o tym jak przystosować się do nowych realiów.                                                                                                                                                     

Można się spodziewać, że niektóre sektory rynku skorzystają z możliwości pracy zdalnej bardziej niż inne. Te wymagające bezpośredniego kontaktu z drugą osobą lub specjalistycznym sprzętem np. laboratoryjnym nie będą miały możliwości przejścia na pracę zdalną. Zawody, które opierają się na pracy na komputerze mają dużą szansę na rewolucję pod kątem sposobu pracy oraz przejścia na model hybrydowy lub 100% zdalny. Dzięki rozwojowi technologii można zaobserwować trend pojawiania się coraz większej ilości usług w świecie internetowym np. sesje terapeutyczne online. To pokazuje, że idziemy w kierunku zwiększenia udziału technologii w codziennej pracy, a home office nigdzie się nie wybiera - zostaje na dobre. 

Źródła:

https://www.statista.com/statistics/1111309/biggest-benefits-to-working-remotely/

https://www.statista.com/statistics/1199110/remote-work-trends-covid-survey-september-december/

https://www.statista.com/statistics/1111316/biggest-struggles-to-remote-work/

https://www.statista.com/statistics/1220151/remote-work-private-life-boundary/


9 czerwca – Dzień Księgowego

9 czerwca – Dzień Księgowego

9 czerwca – Dzień Księgowego

Dzień 9 czerwca na stałe zagościł już w kalendarzu jako Dzień Księgowego. To dzień, w którym oczy społeczeństwa zwrócone są w stronę tej profesji, a Stowarzyszenie Księgowych w Polsce nagradza zasłużonych księgowych i przyjmuje ślubowanie od młodych adeptów tego zawodu.

10 Złotych Zasad TaxCoach

10 Złotych Zasad TaxCoach

10 Złotych Zasad TaxCoach

Każdą firmę tworzą ludzie. Mimo wysoko zaawansowanej technologii człowiek zawsze będzie filarem przedsiębiorstwa. Dlatego w TaxCoach kierujemy się modelem 10 Złotych Zasad, dzięki którym Spółka odnosi sukces, a Pracownicy czują się usatysfakcjonowani.