Księgowość uproszczona a księgowość pełna – różnice, wady i zalety

Księgowość uproszczona a księgowość pełna – różnice, wady i zalety

Księgowość uproszczona a księgowość pełna – różnice, wady i zalety

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z koniecznością spełnienia szeregu obowiązków. Jednym z nich jest poprawne i bieżące prowadzenie księgowości. Małe firmy do wyboru mają przy tym księgowość uproszczoną oraz księgowość pełną. Jakie są różnice oraz wady i zalety obydwu rozwiązań? Zapraszamy do lektury.

 

Pełna księgowość – czym jest i kiedy jest wymagana?

Pełna księgowość, nazywana inaczej księgami rachunkowymi, to księgowość, która zakłada dokładne rejestrowanie wszystkich firmowych transakcji przy dodatkowym obowiązku bieżącego sporządzania rozległych sprawozdań finansowych, obejmujących przede wszystkim:

  • Bilans firmy (a więc stan jej aktywów i pasywów);
  • Rachunek zysków i strat (z wykazanymi oddzielnie przychodami, zyskami, kosztami i stratami);
  • Informacje dodatkowe (obejmujące między innymi przyjęte w firmie zasady rachunkowości).

Same księgi rachunkowe składają się przy tym z kilku elementów, wśród których zgodnie z art. 13 ustawy o rachunkowości, wymienić należy:

  • Dziennik;
  • Księgę główną;
  • Księgę pomocniczą;
  • Zestawienia obrotów i sald księgi głównej oraz sald kont pomocniczych;
  • Inwentarz (czyli wykaz składników aktywów i pasywów).

Sporządzanie ksiąg rachunkowych to czasochłonny i skomplikowany oraz wymagający rozległej wiedzy proces, który daje przedsiębiorcom możliwość kompleksowej analizy sytuacji firmy i planowania jej przyszłych działań. Zgodnie z przepisami księgi rachunkowe muszą być przy tym prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco.

Pełna księgowość to natomiast rozwiązanie jedynie dobrowolne dla małych firm. Dla części podmiotów prowadzenie ksiąg rachunkowych jest jednak obowiązkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek taki mają bowiem:

  • Spółki handlowe (osobowe i kapitałowe, w tym również w organizacji);
  • Spółki cywilne;
  • Jednostki organizacyjne działające na podstawie prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, świadczeniu usług finansowania społecznościowego, funduszach inwestycyjnych, działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz funduszach emerytalnych;
  • Gminy, powiaty, województwa i ich związki;
  • Jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (z pewnymi zastrzeżeniami);
  • Oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych;
  • Jednostki otrzymujące dotacje lub subwencje z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych na realizację zadań zleconych;
  • Przedsiębiorstwa, które osiągnęły lub przekroczyły przychód w wysokości 2,5 mln euro w skali roku.

 

Co zamiast pełnej księgowości? Księgowość uproszczona – co to?

Podmioty niewymienione wyżej mogą korzystać z księgowości uproszczonej. To księgowość zakładająca prowadzenie ewidencji na podstawie:

  • Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (gdzie co do zasady zapisuje się jedynie przychody i koszty ich uzyskania);
  • Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (gdzie zapisuje się wyłącznie same przychody);
  • Karty podatkowej (gdzie zasadniczo nie trzeba prowadzić żadnej ewidencji finansowej).

Mamy tu więc znacznie prostsze niż przy pełnej księgowości zasady rejestrowania operacji gospodarczych. Dlatego właśnie rozwiązanie to jest nie tylko łatwiejsze, ale także tańsze i przez to chętniej wybierane.

Zatrudnienie księgowego do prowadzenia księgowości uproszczonej kosztuje zwykle bowiem nawet kilkukrotnie mniej niż przy księgach rachunkowych. Są także przedsiębiorcy, którzy decydują się na samodzielne prowadzenie takiej księgowości (co jednak potrafi być stresujące).

 

Księgowość uproszczona a księgowość pełna – co wybrać? Różnice, wady i zalety

Pełna księgowość to szereg dokładnych ewidencji i dokumentów, które mogą być dobrym źródłem analiz dotyczących sytuacji finansowej firmy oraz sposobem na dokonywanie bardziej świadomych i przemyślanych decyzji biznesowych. To także większa transparentność i sposobność do budowy zaufania wśród klientów, inwestorów oraz organów państwowych.

Z drugiej jednak strony prowadzenie ksiąg rachunkowych to skomplikowany, czasochłonny i drogi proces, wymagający specjalistycznej wiedzy i bieżącego monitorowania przepisów (a co za tym idzie wiążący się z koniecznością zatrudnienia doświadczonego księgowego lub korzystania z usług zewnętrznych biur rachunkowych).

Te właśnie cechy powodują, że wiele firm, które nie ma takiego obowiązku, nie wybiera księgowości pełnej, ale stawia na księgowość uproszczoną.

Księgowość uproszczona to bowiem księgowość zdecydowanie prostsza i tańsza. Choć nie oferuje takich możliwości analizy finansowej jak księgowość pełna, to jednak uważana jest za wystarczającą dla potrzeb małych podmiotów z prostą strukturą (w tym w szczególności jednoosobowych działalności gospodarczych). Trzeba jednak zauważyć, że dostępna jest wyłącznie dla niektórych firm.

 

Potrzebujesz pomocy z księgowością? Sprawdź usługi oferowane w tym zakresie przez biuro rachunkowe TaxCoach i skontaktuj się z nami już dziś!