Import towaru z Chin – co warto wiedzieć?

Import towaru z Chin – co warto wiedzieć?

Import towaru z Chin – co warto wiedzieć?

Chcesz zacząć importować towary z Chin? Może być to naprawdę dobry pomysł, który przyniesie Twojej firmie wiele zysków. Wszystko ze względu na możliwość zakupu niektórych produktów i materiałów w cenach znacząco niższych od cen europejskich. Przed zdecydowaniem się na taki ruch trzeba jednak zdawać sobie sprawę ze wszystkich formalności, które wiążą się z importem towaru z Chin. W niniejszym artykule opisujemy najważniejsze zagadnienia z tym związane.

 

Import hurtowy z Chin – jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Proces importu towarów z Chin do Polski

Import towarów z Chin w wielu branżach z ekonomicznego punktu widzenia jest absolutnie uzasadniony. Wbrew pozorom nie jest to przy tym też proces przesadnie skomplikowany, którego opis z łatwością można sprowadzić do kilku następujących po sobie kroków:

  1. Założenie firmy (importowanie produktów z Chin możliwe jest także za pomocą jednoosobowej działalności gospodarczej);
  2. Zarejestrowanie dla celów podatku VAT;
  3. Uzyskanie numeru EORI, a więc numeru identyfikacyjnego na potrzeby importu i eksportu towarów;
  4. Rejestracja w rejestrze podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (a więc rejestrze BDO);
  5. Znalezienie odpowiedniego i wiarygodnego dostawcy;
  6. Kontakt i weryfikacja kontrahenta oraz ewentualne cenowe negocjacje;
  7. Złożenie zamówienia testowego (pozwalającego zweryfikować produkt przed złożeniem dużego zamówienia właściwego).
  8. Złożenie zamówienia właściwego;
  9. Organizacja transportu zamówionych towarów;
  10. Odprawa celna;
  11. Właściwe rozliczenie podatkowe i księgowe;
  12. Złożenie sprawozdania o emisjach gazów cieplarnianych (związanych z produkcją towarów importowanych) w rejestrze przejściowym CBAM (dotyczy podmiotów, które podlegają pod ten rejestr).

 

Import towaru z Chin a odprawa celna i cło

Aby zaimportowany z Chin produkt mógł zostać dopuszczony do obrotu w Polsce, musi najpierw przejść odprawę celną. Podczas niej wymagane będą odpowiednie dokumenty w języku angielskim, w tym w szczególności:

  • Faktura wystawiona przez chińskiego kontrahenta, od którego zakupiliśmy towar (powinna ona spełniać określone przepisami wymogi, w tym w szczególności wskazywać na dane podmiotu, który ją wystawił, a także dane nabywcy, miejsce i datę wystawienia, rodzaj i liczbę oraz kraj pochodzenia towarów, cenę czy warunki dostawy);
  • Packing list – czyli dokument opisujący specyfikację importowanego towaru;
  • Odpowiedni list przewozowy (konosament – w przypadku transportu drogą morską, list przewozowy CIM bądź SMGS – przy transporcie koleją lub list przewozowy AWB – w przypadku transportu lotniczego).

Oprócz wyżej wymienionych, w zależności od sytuacji i rodzaju sprowadzanych produktów potrzebne mogą być również:

  • Certyfikat CE;
  • Świadectwo pochodzenia;
  • Świadectwo badania materiału (świadectwo MTC);
  • Oświadczenie eksportera lub producenta;
  • Świadectwo CITES;
  • Oznaczenie towaru niebezpiecznego;
  • Certyfikat fumigacji.

Prawidłowo i pozytywnie przeprowadzona odprawa celna kończy się wystawieniem przez urzędnika właściwych dokumentów celnych, a więc SAD lub PZC. To te właśnie dokumenty będą podstawą do dalszych rozliczeń importu z Chin.

Wysokość należności celnych, w tym w szczególności należnego cła, zależy przy tym od wartości i rodzaju produktów oraz stawek celnych, które przyporządkowane są do konkretnych kategorii towarów (stawki te sprawdzić można samodzielnie w systemie ISZTAR).

Warto przy tym podkreślić, że cło i inne należności celne zapłacone z tytułu importu towaru z Chin można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Artykuł 23 Ustawy o PIT nie zawiera w tym zakresie bowiem żadnych ograniczeń, a powyższe niejednokrotnie potwierdzały polskie organy podatkowe (na przykład w interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB1-3.4010.503.2023.1.PC z dnia 4 grudnia 2023 r.).

 

Import produktów z Chin a podatek VAT

Należności celne to jednak nie wszystko. Import produktów z Chin związany jest bowiem również z obowiązkiem odpowiedniego odprowadzenia podatku VAT. Wysokość tego podatku powinna być natomiast wprost wskazana na otrzymanej dokumentacji celnej (a więc dokumencie SAD lub dokumencie PZC).

Warto przy tym zaznaczyć, że przy odprowadzaniu podatku VAT z tytułu importu towarów z Chin możliwe jest zastosowanie procedury uproszczonej VAT z artykułu 33a ust. 1 Ustawy o VAT. Skorzystanie z tego trybu pozwoli na rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów dopiero w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

 

Proces importu z Chin – co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętać należy jeszcze, że poprawne rozliczenie importu towaru z Chin, oprócz kwestii podatkowych, wymaga także odpowiedniego podejścia do kwestii księgowych. Podstawą wszystkich księgowań będą faktury i inne dokumenty otrzymane od chińskiego dostawcy oraz wystawione w trakcie odprawy celnej dokumenty SAD i PZC.

Chcesz zacząć importować towary z Chin? Jeżeli potrzebujesz przy tym pomocy (w tym w szczególności w zakresie związanych z tym kwestii podatkowych i księgowych), to koniecznie sprawdź ofertę biura rachunkowego TaxCoach.