Szukasz aktualnego i zgodnego z przepisami wzoru umowy o dzieło w PDF lub DOCX? Prawnicy TaxCoach przygotowali komplet bezpłatnych dokumentów potrzebnych do zawierania umowy o dzieło i odbierania dzieła. Wzór możesz pobrać w praktycznym formacie DOCX, który umożliwia edycję bezpośrednio w Wordzie lub wydruk w celu ręcznego wypełnienia dokumentu. Umowę o dzieło można zawrzeć na piśmie lub ustnie, aczkolwiek w tym drugim przypadku i tak zachodzi obowiązek potwierdzenia jej zawarcia na piśmie.
Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich musi zawierać:
szczegółowy opis dzieła, które ma zostać wykonane,
termin wykonania dzieła,
warunki płatności,
ewentualne kary umowne za niedotrzymanie terminów,
informacje dotyczące praw autorskich do dzieła.
Oprócz wzoru umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich nasi prawnicy przygotowali też pozostałe dokumenty:
kwestionariusz osobowy dla przyjmującego do wykonania dzieło,
protokół odbioru dzieła,
rachunek do umowy o dzieło.
Zarówno umowa o dzieło (wzór z rachunkiem), jak i pozostałe dokumenty możesz pobrać całkowicie za darmo, bez żadnych ukrytych kosztów.
Umowa o dzieło jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, w której jedna strona (zleceniodawca) zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia drugiej stronie (wykonawcy) za wykonanie określonego dzieła, np. rysunków, projektu, oprogramowania, remontu budynku itp. Umowa o dzieło podlega przepisom Kodeksu cywilnego (art. 627-646). Jest to elastyczne rozwiązanie dla osób chcących wykonywać pracę na własny rachunek, który jednocześnie pozwala uniknąć obowiązków związanych z zatrudnieniem pracownika.
Najważniejsze cechy umowy o dzieło:
prowadzi do konkretnego rezultatu, który ma postać materialną (np. obraz) lub niematerialną (np. wykład),
rezultat nie może być powtarzalny, lecz z góry określony,
umowa o dzieło ma z reguły charakter jednorazowy,
wykonanie dzieła polega zwykle na wytworzeniu nowej rzeczy,
wykonawca ponosi odpowiedzialność za rezultat,
wynagrodzenie jest uzależnione od wykonania dzieła.
Przykładowe czynności, które można zlecić drogą umowy o dzieło to m.in. namalowanie obrazu, napisanie artykułu, wykonanie tłumaczenia, zaprojektowanie logo firmy, wykonanie strony internetowej, wyprodukowanie mebli na zamówienie, zrealizowanie sesji zdjęciowej, wygłoszenie wykładu, zagranie koncertu, wyremontowanie budynku, wykonanie projektu, stworzenie oprogramowania.
Jedną z ważniejszych różnic między umową o dzieło a umową o pracę jest to, że wykonawca umowy o dzieło nie jest traktowany jako pracownik zleceniodawcy i nie ma prawa do składek emerytalnych czy zasiłku chorobowego. Zleceniodawca jest też zwolniony z obowiązku zapewnienia miejsca pracy, ubezpieczenia zdrowotnego czy płacenia składek ZUS.
Umowa o dzieło jest umową rezultatu, a nie starannego działania, co oznacza, że istotny jest efekt, a nie przebieg pracy. Wykonawca jest również odpowiedzialny za ewentualne błędy lub wady dzieła, co oznacza, że przy umowie o dzieło odpowiedzialność ponosi wykonawca, podczas gdy w przypadku umowy o pracę odpowiedzialność spoczywa na pracodawcy. Umowa o dzieło – w przeciwieństwie do umowy o pracę czy umowy zlecenia – nie dotyczy też czynności powtarzalnych.
Masz wątpliwości, jaka forma umowy będzie najbardziej opłacalna, a przy tym zgodna z prawem? A może nie do końca wiesz, jak wypełnić wzór umowy o dzieło? W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami. Możesz nam również powierzyć sprawy kadrowe i księgowość – z TaxCoach możesz poczuć się bezpiecznie!