Umowa zlecenia - komplet dokumentów

Umowa zlecenie – bezpłatny wzór umowy

Jeśli chcesz mieć pewność, że stosujesz prawidłowy i aktualny wzór umowy zlecenia, skorzystaj z naszych darmowych plików. Wystarczy wybrać dokument o nazwie Umowa zlecenie – stawka godzinowa, by pobrać bezpłatny wzór do edycji lub druku (w formacie DOCX). 

Darmowy wzór umowy zlecenia zawiera wszystkie niezbędne elementy, takie jak:

  • data i miejsce zawarcia umowy,

  • określenie stron,

  • przedmiot umowy (zakres czynności),

  • czas trwania umowy,

  • określenie wynagrodzenia brutto za każdą godzinę wykonania zlecenia,

  • informacje o terminie płatności wynagrodzenia,

  • informacje do wypłaty wynagrodzenia (nr konta bankowego),

  • zobowiązanie do osobistego wykonania czynności lub powierzenie ich wykonania osobie trzeciej za zgodą zleceniodawcy,

  • zobowiązanie do prowadzenia ewidencji liczby godzin dla wykonywanego zlecenia (również do pobrania na naszej stronie),

  • podpisy obu stron.

Opcjonalnie w umowie możesz również określić dodatkowe elementy, takie jak wymagane kwalifikacje, kwestie przeniesienia praw autorskich czy kary umowne za nieterminowe wykonanie umowy.

Umowa zlecenie – dodatkowe dokumenty

Na naszej stronie znajdziesz wszystkie dokumenty niezbędne do zawarcia umowy zlecenia. Możesz pobrać darmowy wzór umowy, kwestionariusz osobowy dla zleceniobiorcy, ewidencję czasu pracy dla umowy zlecenia oraz rachunek do umowy zlecenia. Wzór każdego dokumentu przygotowaliśmy w formacie DOCX, który umożliwia łatwe uzupełnienie w edytorze tekstu. Wszystkie wzory dokumentów zostały sporządzone przez prawników TaxCoach, dzięki czemu możesz mieć pewność, że są aktualne i zgodne z przepisami. 

Czym jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenia, znana również jako umowa-zlecenie, to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą. Taka umowa daje zleceniobiorcy możliwość wykonywania określonych czynności w imieniu zleceniodawcy. Jest ona korzystna dla obu stron, które mają możliwość wynegocjowania warunków współpracy i określenia obowiązków. Zasady zawierania umowy zlecenia regulują art. 734-751 Kodeksu cywilnego. 

Najważniejsze cechy umowy zlecenia:

  • duża swoboda w zawieraniu i rozwiązywaniu umowy,

  • możliwość rozwiązania umowy w dowolnej chwili, chyba że okres wypowiedzenia został uwzględniony w umowie,

  • brak obowiązku odprowadzania składki chorobowej,

  • brak oskładkowania ZUS w przypadku studentów,

  • wyższe wynagrodzenie netto dla pracownika,

  • niższe koszty dla pracodawcy,

  • brak przywilejów wynikających z umowy o pracę, choć istnieje możliwość wynegocjowania np. płatnej przerwy w pracy,

  • swoboda pracy – brak stałego nadzoru pracodawcy i elastyczność w ustalaniu warunków współpracy,

  • możliwość powierzenia wykonania zlecenia osobie trzeciej – po poinformowaniu zleceniodawcy.

Kiedy można zawrzeć umowę zlecenie?

Umowa zlecenia jest umową starannego działania. Oznacza to, że brany pod uwagę jest nie efekt, lecz fakt wykonywania pracy. Zleceniobiorca zobowiązuje się więc do wykonywania określonych czynności z należytą starannością, ale nie gwarantuje osiągnięcia określonego efektu. Umowy zlecenia służą realizacji powtarzalnych czynności, takich jak m.in. telemarketing, roznoszenie ulotek, sprzątanie, catering, opieka nad dzieckiem lub osobą starszą, prace montażowe i naprawy, zbiór owoców, pielęgnacja roślin, koszenie trawnika czy usługi outsourcingowe, np. informatyczne, księgowe, prawne.

Czym różni się umowa zlecenie od umowy o pracę?

Umowa zlecenie różni się od umowy o pracę, ponieważ w przypadku tej pierwszej zleceniobiorca nie jest zatrudniony w celu stałego wykonywania określonych obowiązków. Nie jest on również zobowiązany do osobistego wykonywania swoich obowiązków w ramach umowy zlecenia (może je powierzyć osobie trzeciej), a wszystkie czynności są wykonywane na własny rachunek i odpowiedzialność. Ponadto zleceniodawca nie jest zobowiązany do wypłacania zleceniobiorcy żadnych dodatkowych składek emerytalnych lub innych.

Warto pamiętać, że umowy zlecenia nie można zawrzeć wtedy, gdy wykonywana praca spełnia warunki właściwe dla stosunku pracy (np. stałe miejsce i czas pracy, podporządkowanie pracownika, osobiste świadczenie pracy, ciągłość świadczenia pracy) – w takiej sytuacji należy zawrzeć umowę o pracę. Zgodnie z art. 22 § 12 Kodeksu pracy pracodawca nie może też zastąpić umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy.

Masz wątpliwości, jaką formę umowy zaproponować? A może nie do końca rozumiesz, co oznaczają pewne zapisy w naszych wzorach? W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami. Możesz nam również powierzyć sprawy kadrowe i księgowość – z nami Twoja firma będzie bezpieczna!