Ewidencja sprzedaży niedokumentowanej lub inaczej – ewidencja sprzedaży bezrachunkowej to obowiązek rejestrowania sprzedaży w przypadku przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Ewidencja sprzedaży niedokumentowanej - wzór do pobrania - jest inna w przypadku sprzedaży stacjonarnej (na przykład na straganie) oraz w przypadku sprzedaży wysyłkowej.
Dla sprzedających stacjonarnie ewidencja powinna mieć postać broszury – choć przepisy nie określają dokładnie wzoru, my proponujemy sprawdzony – plik jest gotowy do pobrania w tej sekcji. Oprócz listy dziennych transakcji ewidencja sprzedaży niedokumentowanej powinna zawierać następujące rzeczy:
• Numerację stron;
• Daty, w których uzyskano przychód;
• Kwotę przychodu brutto;
• Liczby porządkowe wszystkich wpisów;
• Sumę przychodu brutto za każdy dzień.
Ewidencja sprzedaży niedokumentowanej nie powinna zawierać pozycji sprzedaży, które są już udokumentowane w inny sposób – czyli fakturą lub rachunkiem. Kolejną ważną kwestią, o której trzeba pamiętać mając wzór ewidencji sprzedaży niedokumentowanej, w trakcie jej prowadzenia ważne jest rozróżnianie stawek podatku VAT. Sprzedawca powinien posiadać ewidencję sprzedaży niedokumentowanej w miejscu dokonywania sprzedaży – jeżeli sam prowadzi księgowość, każdego dnia musi wprowadzać dane z ewidencji sprzedaży niedokumentowanej do swojej księgi przychodów i rozchodów. Zachęcamy do skorzystania z usług naszego
biura rachunkowego Poznań lub
biura rachunkowego Warszawa – w takim przypadku (czyli korzystania z profesjonalnej księgowości zewnętrznej), przepisy pozwalają na wprowadzanie danych z ewidencji sprzedaży niedokumentowanej na koniec miesiąca.
Ewidencja sprzedaży niedokumentowanej dla podmiotów prowadzących sprzedaż wysyłkową różni się nieco ze względu na to, że wiele osób korzysta z transakcji elektronicznych. Ponieważ nie każda dokonana transakcja jest łatwa do zidentyfikowania na wyciągu – mowa tu o wyciągach z serwisów płatności elektronicznych. Przepisy nie zaliczają systemów płatności elektronicznej do kategorii banków – zatem interpretacja tego faktu leży po stronie właściwego urzędu skarbowego. Na szczęście dla wielu sprzedawców wysyłkowych, organy skarbowe coraz częściej pozawalają uwzględniać wyciągi z systemów płatności elektronicznych jako dokumenty ewidencji sprzedaży.
W prosty sposób możesz zdjąć z siebie ciężar prowadzenia plików – kompleksowo pomożemy Ci także w kwestii ewidencji sprzedaży niedokumentowanej. Nie tylko poprowadzimy pliki i zajmiemy się wprowadzaniem danych do Twojej księgi przychodów i rozchodów, ale także udostępnimy Ci za darmo program do wystawiania faktur jak i panel klienta internetowego biura rachunkowego w Polsce pozwalający na przesyłanie zdjęć, skanów dokumentów na odległość. Dzięki naszej pomocy i aplikacji do faktur będziesz zawsze mieć porządek w sprawach księgowych i unikniesz problemów z urzędem skarbowym.
Należy także Pamiętać, że jeśli prowadzisz sprzedaż e-commerce i poszukujesz biura rachunkowego które się specjalizuje w obsłudze księgowej e-sklepów, to mamy sprawdzone metody. Wystarczy, że sprzedajesz za pośrednictwem baselinkera lub innego dowolnego programy handlowo magazynowego a ułatwimy ci prowadzenie Twojego biznesu. Łączymy się z wieloma platformami handlowo magazynowymi, dzięki czemu całą sprzedaż jak i magazyny pobieramy bezpośrednio z Twojego systemu bez Twojej ingerencji.
Księgowość dla e-commerce w Polsce jeszcze nigdy nie była tak przyjazna, prosta i bezinwazyjna dla naszych Klientów jak teraz. Nie czekaj! Sprawdź naszą ofertę.