Umowa o zachowaniu poufności - NDA dla B2B, NDA dla umów cywilnoprawnych, NDA dla umów o pracę

Zachowanie dyskrecji i poufności informacji dotyczy pracowników danej firmy ale również jej klientów, partnerów oraz właścicieli. Jest to istotne, ponieważ dane dotyczące strategii oraz planów firmy są kluczowe dla jej rozwoju. Przechwycone przez niepożądane podmioty, mogą być wykorzystane do stworzenia np. konkurencyjnych projektów sprzedażowych lub marketingowych.


Istnieje oczywiście ustawowa ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa, jednak nie zawsze spełnia ona oczekiwania i potrzeby firmy dotyczące oczekiwanego od pracowników i klientów poziomu dyskrecji.


W dobrej umowie NDA należy konkretnie wyszczególnić informacje, których rozpowszechnianie jest niedozwolone. Ogólne sformułowania takie jak “nie należy ujawniać żadnych informacji dotyczących projektu” stwarza pole do interpretacji prawnej w przypadku domniemanego niedotrzymania umowy. Osoba objęta NDA powinna wiedzieć dokładnie jakich informacji ma nie ujawniać. Trzeba również wskazać kiedy dane informacje mogą być używane np. podczas wykonywania zadań w pracy.


Konieczne jest określenie czasu obowiązywania NDA, ponieważ w interesie pracodawcy jest zachowanie poufności nie tylko przez obecnych, ale również byłych pracowników.


Kolejnym punktem jaki należy wskazać są skutki naruszenia NDA. Mogą to być na przykład rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym lub odszkodowanie pieniężne.


Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem zgodnie z jej nazwą ustanawia przepisy dotyczące ochrony przed bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzysty­waniem i ujawnianiem tajemnic przedsiębiorstwa. Celem zmian było wprowadzenie w Unii Europejskiej wspólnego, minimalnego poziomu ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. 

Każde państwo należące do UE jest zobowiązane zaimplementować tę dyrektywę. Mogą też wprowadzać dodatkowe środki ochrony, poza tymi, które są wymagane. Biorąc pod uwagę umowy o poufności, dyrektywa wprowadza nową definicję tajemnicy przedsiębiorstwa, nowe roszczenia i wyjątki od naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Ważny jest sposób implementacji tych zapisów do polskiego porządku prawnego, w szczególności ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993 r.

Powyżej dostępne są wzory umów NDA dostosowane do różnych form zatrudnienia - B2B, umowa o pracę, umowa cywilno-prawna. Nasi eksperci pomogą Ci opracować odpowiedni plan zadbania o wrażliwe informacje w Twojej firmie. Odszukaj na dole strony formularz kontaktowy i napisz do nas!