Umowa cesji wierzytelności - umowa na sprzedaż długu

Nazwa umowa cesji długu może okazać się dla wielu niezrozumiała i zagadkowa. Dlatego tekst należy zacząć od wyjaśnienia kluczowych pojęć związanych z tym tematem. Słowo „cesja” oznacza zrzeczenie się wskazanych praw, najczęściej własnościowych. Z kolei „wierzytelność” przysługuje osobie, która pożyczyła komuś innemu np. pieniądze, samochód lub inną wartościową rzecz i oczekuje zwrotu. Z tej perspektywy staje się ona wierzycielem.

Czym jest cesja długu?
Jest to przelanie uprawnień do wierzytelności z wierzyciela na nabywcę za pomocą pisemnego porozumienia stron. Dokument musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące przelania uprawnień. Mówiąc prościej jest to przeniesienie długu na innego właściciela.

Jak nazywamy strony umowy?
W umowie na sprzedaż wierzytelności występują dwie strony. Dotychczasowy właściciel uprawnień w fachowej terminologii figuruje jako cedent, a nowy nabywca to tak zwany cesjonariusz.

Czym skutkuje umowa cesji wierzytelności?
Na podstawie art. 509-516 kodeksu cywilnego można wywnioskować, iż umowa cesji długu skutkuje tym, że dotychczasowy właściciel wierzytelności przestaje nim być i wszelkie uprawnienia i konsekwencje wierzytelności spadają na nowego nabywcę, w tym również roszczenia o zaległe odsetki.

Co może być przedmiotem cesji wierzytelności?
Przedmiotem cesji wierzytelności może być każda wierzytelność zgodna z przepisami prawa. Mogą to być również wierzytelności zabezpieczone hipoteką czy już przedawnione.

Co powinno znajdować się w umowie cesji  długu?
Umowa powinna dokładnie opisywać roszczenia do cesji. Należy również opisać wynikający z niej stosunek prawny. W tego typu umowach warto wspomnieć, kto i kiedy zawiadomi dłużnika o cesji wierzytelności oraz co należy zrobić gdy wierzytelność zostanie wpłacona na konto zbywcy.

Wzór umowy cesji wierzytelności z wszystkimi potrzebnymi informacjami znajdziesz tutaj.

Dlaczego trzeba poinformować dłużnika o całej operacji?

Warto pamiętać o przekazaniu informacji w porę, gdyż na zapominalskich czekają konsekwencje. Bowiem dłużnik, który nie zostanie poinformowany, może zwrócić pieniądze byłemu już wierzycielowi. Wówczas dług uważa się za spłacony, a nowy wierzyciel musi domagać się zwrotu pieniędzy od tego, z którym podpisał umowę cesji. Natomiast, w momencie toczenia się sporu w sądzie to cesjonariusz  musi udowodnić, że dłużnik został skutecznie zawiadomiony o cesji. Gdy tego nie zrobi, może się okazać, że dłużnik nie musi oddawać mu pieniędzy.


Mamy nadzieję, że wpis wyjaśnił Wam czym jest umowa cesji długu, co oznacza słowo “wierzytelność”, jak powinna wyglądać umowa między cedentem a cesjonariuszem, a także czym takie przedsięwzięcie skutkuje. Zachęcamy do korzystania z przygotowanego przez naszych ekspertów wzoru umowy, a po więcej informacji zachęcamy do kontaktu!