Nie wiesz, jak sporządzać raport kasowy? Wzór do pobrania za darmo znajdziesz powyżej – dokument jest dostępny w formacie XLSX, dlatego bez problemu otworzysz go w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel.
Wzór raportu kasowego, który udostępniamy do pobrania za darmo, został przygotowany przez prawników TaxCoach, dlatego możesz mieć pewność, że jest w 100% zgodny z aktualnymi przepisami. Pobieraj dokumenty tylko ze sprawdzonych źródeł – dostępne powszechnie raporty kasowe mogą zawierać błędy. Pobierz raport i ułatw sobie pracę!
Raport kasowy (RK) jest dokumentem księgowym stosowanym w obrocie gotówkowym. To zbiorczy dowód wszystkich operacji kasowych przeprowadzonych w określonym okresie (np. w ciągu miesiąca). Dokumenty kasowe muszą spełniać wymogi określone w art. 21 ustawy o rachunkowości.
Warto zauważyć, że raport kasowy to coś innego niż wyciąg z kasy fiskalnej – to zestawienie, które obejmuje ponumerowane faktury i rachunki opłacone gotówką, wszystkie wnioski i rozliczenia pobranych zaliczek, a także dowody wpłat i wypłat z kasy, czyli odpowiednio – druki KP (kasa przyjęła) i KW (kasa wydała).
Raport kasowy sporządza się zgodnie z instrukcją kasową w ustalonym okresie rozliczeniowym (nie później niż na koniec miesiąca), a następnie przekazuje do księgowości. Kopia raportu kasowego zostaje w firmie – w kolejnym okresie rozliczeniowym wpisuje się w nim saldo końcowe z poprzedniego miesiąca.
Wzór raportu kasowego musi zawierać następujące elementy:
dane podmiotu prowadzącego raport kasowy (wpisane ręcznie lub przedstawione za pomocą firmowej pieczątki),
właściwą numerację pozwalającą określić kasę i okres rozliczeniowy (rok, miesiąc, dzień, kasa),
nazwę rejestru, w którym ujęty jest raport kasowy,
wszystkie operacje kasowe (cel wpłaty lub wypłaty, osoba pobierająca lub wpłacająca gotówkę, numer dowodu źródłowego),
numery kont, na które odnoszone są operacje gospodarcze ujęte w raporcie kasowym,
obroty oraz saldo początkowe i końcowe (nie ma fizycznej możliwości posiadania stanu ujemnego gotówki),
listę załączników z kolejnymi numerami,
datę sporządzenia raportu kasowego,
datę zatwierdzenia raportu kasowego,
podpis osoby sporządzającej oraz zatwierdzającej raport kasowy.
Nie wszystkie firmy mają obowiązek prowadzenia raportów kasowych. Muszą je sporządzać podmioty, które samodzielnie monitorują przepływ gotówki w przedsiębiorstwie. Częstotliwość sporządzania raportu kasowego zależy od ilości operacji, dlatego można go przygotowywać nawet codziennie lub raz na kilka dni. Najczęściej raport kasowy jest jednak tworzony pod koniec miesiąca przez kasjera, chociaż czasem tą kwestią zajmują się osoby prowadzące biuro – na przykład manager biura.
Prowadzenie raportu kasowego może być czasochłonnym zajęciem. Dzięki współpracy z naszym biurem rachunkowym w Poznaniu lub biurem rachunkowym w Warszawie możesz przeznaczyć ten czas na prowadzenie biznesu. Wystarczy, że zlecisz nam prowadzenie raportu kasowego w ramach współpracy księgowej, a my zajmiemy się uzupełnianiem i zatwierdzaniem danych.
Ponadto zaoszczędzisz jeszcze więcej czasu i pieniędzy: otrzymasz od nas darmową aplikację do wystawiania faktur oraz dostęp do panelu klienta, który służy do wygodnego przekazywania dokumentów na odległość. Nie stresuj się utrzymaniem porządku w papierach – zrobimy to za Ciebie. Skontaktuj się z nami i uzyskaj więcej informacji. Dla nas liczą się Twoje potrzeby: Twój sukces jest także naszym sukcesem!