Rejestrując sprzedaż kasie fiskalnej, możesz spotkać się z żądaniem wystawienia faktury do paragonu. Darmowy wzór takiego dokumentu, przygotowany przez specjalistę TaxCoach, możesz pobrać z naszej strony (w formacie XLSX). Poniżej znajdziesz szczegóły dotyczące faktury do paragonu i faktury imiennej – wzór na oba rodzaje dokumentów jest taki sam, a różnice dotyczą wyłącznie danych nabywcy (podatnik lub konsument).
Faktura do paragonu to faktura wystawiana na żądanie nabywcy, który wcześniej dokonał zakupu towaru lub usługi i otrzymał paragon fiskalny. O taki dokument mogą wystąpić zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, jednak obowiązują pewne zasady związane z wystawianiem tego typu faktury. <o :p></o>
W przypadku zakupu przez przedsiębiorcę, jeśli sprzedaż została zarejestrowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, podatnik może otrzymać fakturę do paragonu wyłącznie wtedy, gdy zawiera on jego numer NIP.
Jeżeli klient kupuje jako podatnik i chce otrzymać fakturę VAT:
● przy paragonie do kwoty 450 zł brutto (100 euro) musi podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej – otrzyma wtedy fakturę uproszczoną (w takim przypadku nie ma konieczności wystawiania faktury do paragonu, gdyż faktura uproszczona jest traktowana jak zwykła faktura i daje prawo do odliczania podatku oraz zaliczania wydatku do kosztów uzyskania przychodów),
● przy paragonie powyżej kwoty 450 zł brutto (100 euro) również musi podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży – na podstawie paragonu z NIP może zażądać wystawienia faktury do paragonu.
Jeśli klient nie poda numeru NIP do czasu zakończenia sprzedaży na kasie fiskalnej, sprzedawca uznaje, że dokonuje on zakupu jako konsument. W takiej sytuacji sprzedawca wystawi mu fakturę dla konsumentów, czyli bez numeru NIP – nie uprawnia ona do odliczania podatku ani zaliczania wydatku do kosztów uzyskania przychodów. O taką fakturę może też wystąpić do sprzedawcy każda osoba prywatna. Faktura do paragonu bez NIP to faktura imienna.
W przypadku faktury do paragonu obowiązują następujące terminy:
● Jeśli przedsiębiorca wystąpił do sprzedawcy o wystawienie faktury do końca miesiąca, w którym dokonał zakupu, musi otrzymać dokument do 15. dnia następnego miesiąca. Przykład: Pan Marek kupił produkt 10 marca 2024 r. i zgłosił prośbę o fakturę 25 marca 2024 r. Termin wystawienia faktury do paragonu upływa 15 kwietnia 2024 r.
● Jeśli żądanie zostało zgłoszone po zakończeniu miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż (ale przed upływem 3 miesięcy), wówczas sprzedawca ma 15 dni na wystawienie faktury do paragonu. Przykład: Pani Anna nabyła usługę 10 marca 2024 r., a o fakturę wystąpiła 5 kwietnia 2024. Sprzedawca musi wystawić fakturę do paragonu w ciągu 15 dni od zgłoszenia, a więc do 20 kwietnia 2024.
● Jeśli klient zgłosił żądanie po upływie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym miał miejsce zakup towaru/usługi, sprzedawca może, lecz nie musi wystawiać faktury. Przykład: Pan Tomasz nabył produkt 10 marca 2024 r., lecz prośbę o fakturę zgłosił dopiero 15 lipca 2024 r. Sprzedawca może, lecz nie musi realizować jego prośby.
Takie same terminy obowiązują w przypadku wystawiania faktury imiennej do paragonu (bez NIP) dla osoby prywatnej.
Skontaktuj się z nami, jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz wsparcia w prowadzeniu księgowości.