
Jaki jest limit sprzedaży bez VAT w UE? Zwolnienie z VAT w Unii Europejskiej
Zastanawiasz się nad terytorialnym rozszerzeniem swojego biznesu na inne kraje Unii Europejskiej, ale obawiasz się rozliczenia podatku od towarów i usług przy sprzedaży poza Polską? Przedstawiamy poradnik, w którym odpowiadamy na pytanie o to, jaki jest limit sprzedaży w UE bez podatku VAT.
Procedura SME – czyli unijne zwolnienie podmiotowe z podatku VAT dla małych przedsiębiorców
O procedurze SME pisaliśmy już na naszym blogu na początku tego roku. Wtedy bowiem właśnie procedura ta weszła w życie… Czym jednak dokładnie jest i na czym polega?
Procedura SME to dobrowolne rozwiązanie pozwalające małym przedsiębiorcom z Unii Europejskiej korzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT we wszystkich krajach wspólnoty. To więc ułatwienie skierowane do najmniejszych europejskich podmiotów, które oznacza możliwość dokonywania transgranicznych dostaw towarów i usług przy zwolnieniu z podatku VAT w sposób tożsamy z transakcjami krajowymi.
Jaki jest limit sprzedaży bez VAT w UE? Zwolnienie z VAT w procedurze SME
Powiedzieliśmy już, że procedura SME skierowana jest wyłącznie do małych przedsiębiorców. Co to dokładnie oznacza, a więc jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niej korzystać?
- Całkowita wartość sprzedaży towarów i usług we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej (w tym również w Polsce) w ubiegłym roku podatkowym nie może przekraczać kwoty 100 tys. euro;
- Całkowita wartość sprzedaży towarów i usług we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej (w tym również w Polsce) w obecnym roku podatkowym nie może przekraczać kwoty 100 tys. euro;
- Muszą zostać spełnione warunki do zwolnienia podmiotowego z podatku VAT, które obowiązują w danym państwie członkowskim UE, w którym chcemy skorzystać ze zwolnienia. W Polsce w 2025 r. limit sprzedaży, który to umożliwia, wynosi 200 tys. zł;
- Nie można sprzedawać towarów ani świadczyć usług, które muszą być obowiązkowo zarejestrowane na potrzeby podatku VAT.
Aby skorzystać ze zwolnienia z VAT związanego z procedurą SME, wcale nie trzeba przy tym posługiwać się krajowym zwolnieniem z tego podatku.
Przystąpienie do procedury SME wymaga natomiast złożenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (którym dla polskich podmiotów jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście) powiadomienia o zamiarze korzystania ze zwolnienia z VAT we wskazanych państwach członkowskich.
Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość – limit sprzedaży bez VAT w UE poza procedurą SME (limit VAT UE)
Tak jak zostało już wyżej zauważone, procedura SME to rozwiązanie całkowicie dobrowolne, z którego absolutnie nie trzeba korzystać. Dodatkowo skierowane jest ono wyłącznie do ograniczonej grupy osób prowadzących nieduże działalności gospodarcze.
Powyższe oznacza, że możliwe jest rozliczanie podatku VAT również z pominięciem procedury SME i to nawet wtedy, gdy chcemy korzystać z vatowskiego zwolnienia.
W tym przypadku kluczowy jest jednak limit wartości dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz klientów z innych państw członkowskich UE (a więc spoza Polski), wynikający z art. 22a ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT i wynoszący w skali roku 10 tysięcy euro (42 tys. zł). Limit nie może być przekroczony ani w trakcie obecnie trwającego roku podatkowego, ani w poprzednim roku podatkowym.
Mieszczenie się w powyższym limicie pozwala wybrać sposób rozliczenia na gruncie podatku od towarów i usług spośród trzech następujących:
- Rozliczenie sprzedaży transgranicznej w sposób tożsamy ze sprzedażą krajową;
- Rozliczenie sprzedaży transgranicznej po zarejestrowaniu do celów podatku VAT w kraju dostawy;
- Rozliczenie sprzedaży transgranicznej po rejestracji w systemie VAT OSS.
Pierwszy z wymienionych sposobów oznacza przy tym sprzedaż bez VAT, a więc ze zwolnieniem z tego podatku. Wybór tej drogi, podobnie jak procedura SME, wymaga jednak podjęcia pewnych kroków, które w tym wypadku sprowadzają się do konieczności odpowiedniej rejestracji (jako podatnik VAT UE) oraz bieżącego składania specjalnych informacji o transgranicznych sprzedażach.
Chcesz sprzedawać swoje towary lub usługi nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej? Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie rozliczania podatku VAT związanego z transgraniczną sprzedażą (w tym także z VAT OSS i VAT IOSS), to koniecznie skontaktuj się z biurem rachunkowym TaxCoach. Specjalnie dla Ciebie przygotujemy najlepszą ofertę w tym zakresie!