Sprzedaż udziałów - umowa na zbycie udziałów, protokół z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, rezygnacja z funkcji członka zarządu

Zastanawiasz się w jaki sposób sprzedać spółkę z o.o.? Myślisz o sprzedaży udziałów? Nie wiesz jak zrezygnować z funkcji członka zarządu? Szukasz informacji na temat sporządzenia stosownej umowy na zbycie udziałów?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Co tak naprawdę kryje się pod frazą “sprzedaż spółki”,

  • W jaki sposób sprzedać spółkę z o.o.,

  • Jaką treść i formę powinna mieć umowa sprzedaży,

  • Jak wyliczyć wartość spółki z o.o.,

 

Oprócz tego przygotowaliśmy przydatne pliki do pobrania:


Co oznacza sprzedaż spółki?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową  i jej sprzedaż jest stosunkowo prosta. Wystarczy sprzedać wszystkie  udziały w firmie. Oczywiście, gdy partnerów będzie  więcej, każdy z nich musi sprzedać swoje udziały kupującemu. Ten ostatni stanie się jedynym udziałowcem  spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dzięki czemu będzie mógł decydować o wszystkich jej sprawach. W istocie, przedmiotem sprzedaży nie jest więc sama spółka, a udziały w jej kapitale zakładowym. Sprzedaż spółki z o. o. to sprzedaż udziałów. 

Treść umowy sprzedaży udziałów

W umowie sprzedaży udziałów, powinieneś podać informacje na temat firmy, cenę sprzedaży oraz liczbę i nominalną wartość sprzedanych udziałów

W dokumentach tego typu najczęściej spotyka się następujące informacje:

  • stan księgowy spółki, zobowiązania i roszczenia, toczące się postępowania sądowe i administracyjne, 

  • zgody na zbycie udziałów,

  • informacje na temat braku albo obciążenia udziałów prawem zastawu, użytkowania albo innymi obciążeniami,

  • postanowienie, która ze stron zobowiązana jest do poinformowania spółki o zawarciu umowy sprzedaży udziałów,

  • postanowienie, w jaki sposób oraz przez kogo zostaną wykonane prawa i obowiązki względem spółki.

 

Specjalnie dla Was sporządziliśmy wzór umowy sprzedaży udziałów.

Umowa na sprzedaż udziałów w spółce do pobrania w plikach.

Forma umowy

Sprzedaż udziałów w spółce z o. o. wymaga pisemnego zawarcia umowy podpisanej z notarialnym poświadczeniem. Zasada ta obowiązuje niezależnie od faktu posiadania przez spółkę nieruchomości czy innych praw rzeczowych. Fakt zawarcia prawomocnej umowy należy zgłosić zarządowi spółki. To zarząd składa wniosek w KRS o zmianę danych wspólników.

Protokół z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników 

Zgromadzenie wspólników to organ uchwałodawczy spółki. Tworzą go wszyscy wspólnicy. Rozstrzyga on kwestie najistotniejsze dla bytu firmy. Kodeks spółek handlowych wskazuje, że czynności dokonane z pominięciem uchwały zgromadzenia wspólników w przypadku gdy ustawa tego wymaga, są nieważne. Przygotowany przez nas wzór protokołu z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników znajdziesz w plikach.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie wspólników może  zostać zwołane przez uprawnione organy spółki.  Informacje o tym, kiedy zachodzi taka konieczność określone są przez Kodeks spółek handlowych oraz zapisy w umowie spółki. Decyzje podjęte na nadzwyczajnych walnych zgromadzeniach mają charakter wyjątkowy.  

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

“Rezygnacja z funkcji w zarządzie spółki z o.o. stanowi jednostronne oświadczenie członka zarządu. Nie wymaga ono akceptacji spółki, ale musi być jej zakomunikowane. Na skutek rezygnacji członka zarządu spółki z o.o. wygasa jego mandat, tj. uprawnienie do pełnienia funkcji. Kodeks spółek handlowych w szczególny sposób reguluje zasady składania rezygnacji w sytuacji, gdy w jej wyniku żaden mandat w zarządzie nie będzie obsadzony.”

W następstwie  rezygnacji członka zarządu SARL  wygasa mandat członka zarządu, czyli jego upoważnienie do pełnienia funkcji. Wskazuje na to art.  202 § 4 K.s.h. Z 202 § 5 K.s.h natomiast wynika, że ​​przepisy dotyczące  wypowiedzenia zlecenia  przez osobę przyjmującą zlecenie stosuje się analogicznie do złożenia  rezygnacji przez członka zarządu. Mając na uwadze niniejszy regulamin, członek  zarządu może zrezygnować w każdym momencie. Jeśli jednak sprawuje funkcję  za opłatą, a wypowiedzenie  następuje bez podania przyczyny, może ponosić odpowiedzialność za szkody.  

Wzór dokumentu “Rezygnacja z funkcji Członka Zarządu - sprzedaż spółki” przygotowany przez nas znajdziesz w plikach.

Wzór dokumentu “Rezygnacja z funkcji Prezesa Zarządu - sprzedaż firmy” przygotowany przez nas znajdziesz w plikach.

Cena sprzedaży

Cena sprzedaży całości udziałów w spółce z o.o. może zostać ustalona na podstawie umowy porozumienia z nabywcą  lub jednej z  metod wyceny. Mogą to być: 

  • majątkowe metody wyceny przedsiębiorstwa czyli te opierające się na wartości aktywów spółki; 

  • dochodowe metody wyceny spółki- bazujące  na osiąganych zyskach i perspektywach; 

  • metody mieszane – połączenie dwóch poprzednich;  

  • metody porównawcze - określające wartość danej firmy w stosunku do wartości innych podobnych spółek.

 

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się co tak naprawdę kryje się pod frazą “sprzedaż spółki”, w jaki sposób dokonać sprzedaży spółki z o.o., jaką treść i formę powinna mieć umowa sprzedaży, a także znalazłeś informacje jak wyliczyć wartość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Zachęcamy do skorzystania z plików dotyczących sprzedaży udziałów. Znajdziesz tam: Umowę na sprzedaż udziałów, Protokół z NZW, Rezygnację z funkcji Członka Zarządu, Rezygnacja z funkcji Prezesa Zarządu.