CZY TANIE BIURO RACHUNKOWE TO DOBRE BIURO RACHUNKOWE?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali dobre biuro rachunkowe doskonale wiedzą jak wielką przewagę konkurencyjną mogą w ten sposób zdobyć. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że różnice pomiędzy tanimi biurami rachunkowymi, a droższymi biurami rachunkowymi mogą być całkiem znaczące, co może mieć bardzo istotne znaczenie w dalszym rozwoju firmy. W tym artykule podpowiem na co zwrócić uwagę, aby trafić do dobrego biura księgowego i nie żałować później swojego wyboru.

Jakie zatem cechy powinno posiadać dobre biuro księgowe? Jak wybrać naprawdę solidne i rzetelne biuro księgowe spełniające Wasze oczekiwania, wystrzegając się nieprofesjonalnych biur rachunkowych świadczących tanie usługi księgowe?

Odpowiedź na to pytanie jest łatwa, jeśli dobrze przyjrzycie się jak działa dobre biuro księgowe. Postaram się jednak nieco ten temat przybliżyć. Wiedza ta pozwoli Wam rzetelnie ocenić zaproponowaną przez dobre biuro księgowe cenę, która zależy od kilku czynników, na których nie zawsze warto oszczędzać. Czasami pozorna oszczędność „50 zł” może spowodować znaczne, często nieprzewidziane koszty dodatkowe lub utratę potencjalnych dodatkowych korzyści.

Czy tanie biuro księgowe jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej?

Zarówno tanie, jak i drogie dobre biura księgowe, które zajmują się usługowym prowadzeniem ksiąg podatkowych muszą wykupić polisę OC. Taką polisą na 40 000 zł oraz dodatkową polisę doradcy podatkowego na kwotę 200 000 zł zabezpiecza swoich Klientów solidne biuro księgowe TaxCoach. Jeśli zatem księgowy popełni jakiś błąd (zdarzyć to się może najlepszym), szkody tym wyrządzone zostaną pokryte z odszkodowania. „Przezorny, zawsze ubezpieczony”.

Przynależność do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub podobnych organizacji branżowych.

Jeżeli dobre biuro rachunkowe należy do organizacji branżowych i systematycznie uczestniczy w szkoleniach oznacza to, że wyjątkowo dobrze dba o swoje kompetencje i jakość usług księgowych. Przepisy w rachunkowości ulegają ciągłym zmianom, więc dobrze jest by dokumenty księgowe, które dobre biuro rachunkowe dla nas przygotuje były zgodne z najnowszymi wymogami i przepisami. Warto sprawdzić czy tanie biuro księgowe jest na bieżąco z przepisami i uczestniczy w wartościowych szkoleniach podnosząc kwalifikacje.

Dodatkowe formy komunikacji

Nie zawsze przedsiębiorca jest w stanie dotrzeć do taniego biura rachunkowego w określonym terminie, czasami jest to niemożliwe. Jeżeli przeczuwacie, że taka ewentualność może Was dotyczyć warto sprawdzić, czy tanie biuro rachunkowe oferuje przesyłanie niezbędnych dokumentów kurierem lub drogą elektroniczną. Dobre biura rachunkowe oferują odbiór dokumentów dojeżdżając do klienta, co pozwala zaoszczędzić sporo cennego czasu. Jest to szczególnie przydatne w dużych miastach np. w Poznaniu, mimo jego wszystkich uroków nikt nie lubi stać w korkach i tracić czas na dojazdy.

Narzędzia do fakturowania i automatyczna wysyłka do biura

Dostęp do wszystkich dokumentów za pomocą smartfonu, tabletu czy laptopa, dlaczego nie? W dzisiejszych czasach, w dobie dużej konkurencji przedsiębiorcy mogą liczyć na wszelkiego typu udogodnienia, takie jak narzędzia do fakturowania online oraz automatyczną wysyłkę wygenerowanych dokumentów do dobrego biura księgowego. Oszczędności czasu i pieniędzy z tego faktu są często niebagatelne.

Zespół

O dobrym biurze księgowym decyduje zespół. Wykwalifikowana kadra zapewnia obsługę na najwyższym poziomie, dopasowując się do potrzeb każdego klienta. Zasady etyki zawodowej oraz zadowolenie klientów są dla dobrego biura rachunkowego wyznacznikiem i celem. Aby utrzymać wysoki standard pracy pracownicy profesjonalnego biura księgowego biorą aktywny udział w szkoleniach i kursach, a także  dedykowanych dla tej branży konferencjach.

Tanie biura rachunkowe, to w większości przedsiębiorstwa jednoosobowe nie mające środków na podnoszenie kompetencji kadry zarządczej i zespołu. W przypadku choroby lub innych zdarzeń losowych oraz urlopu klienci zostają pozostawieni sami sobie. Dobre biuro księgowe, posiada zespół pracowników, którzy są zarządzani i kontrolowani przez głównego księgowego. W skład zespołu wchodzą certyfikowani doradcy podatkowi, księgowi, specjaliści ds. kadr i prawnicy. Tylko najlepsze biura rachunkowe z tak dobranym zespołem mogą świadczyć profesjonalne usługi i zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom.

Opinie wśród klientów

Jeżeli szczególnie zależy Wam na dobrym biurze rachunkowym poproście o referencje. Dowiedzcie się, kogo dobre biuro księgowe obsługuje. Możecie wtedy zbadać poziom zadowolenia klientów i wyrobić sobie rzetelną opinię o dobrym biurze rachunkowym. Uwaga, nie zawsze informacje dotyczące obsługiwanych klientów znajdują się na stronie internetowej, są to informacje często tajne lub ukryte gdyż klienci cenią sobie dyskrecję i profesjonalizm. Warto w tym celu pofatygować się do dobrego biura księgowego osobiście wcielając się w rolę „tajemniczego klienta”. Przy okazji zobaczycie, jak wygląda dobre biuro rachunkowe, któremu chcecie powierzyć swoje dokumenty.

Kompleksowość i dostępność

We współczesnych czasach dobre biuro rachunkowe to takie, które obsługuje klientów kompleksowo, zapewniając pełen wgląd do wykonywanych prac, zapewniając profesjonalne doradztwo w dziedzinie podatków i organizacji firmy, zwłaszcza wsparcie na etapie rejestracji firmy i początków jej działalności. Niektóre dobre biura księgowe umożliwiają również użyczenie adresu rejestracji tzw. Wirtualne Biura.

Doświadczenie, kompetencje i bezpieczeństwo obsługi

Istotne znaczenie dla oceny oferty dobrego biura rachunkowego ma jego historia (im dłużej tym oczywiście lepiej) i odpowiednie doświadczenie personelu. Poziom bezpieczeństwa można ocenić poprzez sprawdzenie czy tanie biuro księgowe stosuje systemy zabezpieczeń dokumentacji księgowej, tak stacjonarnie w placówce (ochrona, monitoring, ubezpieczenie lokalu, etc.), jak i elektronicznie (stabilność i bezpieczny dostęp do systemu księgowego, archiwizacja danych, kopie bezpieczeństwa). Przekonacie się, że tanie biuro rachunkowe w przeciwieństwie do dobrego biura rachunkowego nie zapewni Wam bezpieczeństwa obsługi,

Inne ważne czynniki

W zależności od profilu działalności dobrego biura rachunkowego do cech go wyróżniających i świadczących o jego jakości należy obsługa wielojęzyczna, obsługa kadrowa, czy też różnorodność kompetencji zatrudnionego personelu.

Zatem jeżeli szukacie dobrego biura księgowego odpowiedniego dla Waszej działalności. Jeśli chcecie dokonać właściwego wyboru nie popełniając błędu przy wyborze pozornie taniego biura rachunkowego, właśnie otrzymaliście podstawową wiedzę pozwalającą ocenić „dlaczego tanie biuro księgowe nie może być dobrym biurem księgowym” Warto poświęcić chwilę, skontaktować się z wytypowanymi dobrymi biurami rachunkowymi i wybrać to, które najlepiej pasuje do profilu Waszej działalności.

Usługi świadczone przez nasze biuro rachunkowe TaxCoach są rzetelne, profesjonalne i prowadzone na wysokim poziomie, przez wykwalifikowaną kadrę pracowników.

Zapraszamy do kontaktu oraz bezpłatnego sprawdzenia naszych kompetencji i jakości świadczonych przez nas usług.

Biuro rachunkowe TaxCoach powstało z myślą o tych przedsiębiorcach, którzy wymagają wysokiej jakość usług za przystępną cenę.