Księgowi - jak zrekrutować odpowiednią osobę?

Księgowi - jak zrekrutować odpowiednią osobę?

Księgowi - jak zrekrutować odpowiednią osobę?

Jak pozyskać dobrego księgowego do swojej firmy? 

 

 

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko świetnego pomysłu i umiejętności biznesowych, ale także solidnej bazy operacyjnej. Wśród kluczowych elementów tej bazy znajduje się właściwie prowadzona księgowość. Zatrudnienie odpowiedniego księgowego to nie tylko kwestia spełnienia formalnych wymogów prawnych, ale również kluczowy czynnik wpływający na poprawne funkcjonowanie firmy. Rekrutacja na to stanowisko powinna być przeprowadzona szczególnie dokładnie, zważywszy na to, że księgowy to osoba bezpośrednio zarządzająca środkami firmowymi oraz pilnująca aby organizacja była prowadzona i rozliczana w sposób zgodny z prawem. W tym wpisie przyjrzymy się, dlaczego rekrutacja odpowiedniego księgowego jest niezwykle istotna dla każdego przedsiębiorstwa oraz jakie korzyści może przynieść poprawne obsadzenie tego stanowiska.


 

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji księgowej/księgowego?

 

Pierwszym krokiem jest dokładna analiza dokumentów aplikacyjnych. Zwróć uwagę na:

 

wykształcenie - preferowane są kierunki związane z rachunkowością, finansami lub ekonomią

 

doświadczenie zawodowe - szczególnie cenne jest doświadczenie w firmach w innych biurach rachunkowych

 

certyfikaty i licencje

 

znajomość Oprogramowania księgowego.

 

Jakie cechy wyróżniają dobrego księgowego?

 

a. Dokładność i precyzja

Dobra księgowość to przede wszystkim minimalizacja błędów. Dokładne księgowanie i raportowanie zapobiegają problemom z organami podatkowymi i pozwalają na lepsze zarządzanie finansami firmy. Księgowy musi skrupulatnie rejestrować każdą transakcję, dbać o zgodność dokumentacji oraz upewniać się, że wszystkie zapisy są zgodne z rzeczywistością. Nawet najmniejsze pomyłki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak błędne decyzje finansowe, kary podatkowe, czy utrata zaufania ze strony inwestorów i partnerów biznesowych. 

b. Znajomość przepisów i prawa podatkowego

Profesjonalna księgowość zawsze działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Księgowi muszą być na bieżąco z aktualizacjami w przepisach podatkowych i standardach rachunkowości. W praktyce oznacza to regularne śledzenie zmian w prawodawstwie, uczestnictwo w szkoleniach i kursach oraz konsultowanie się z ekspertami prawnymi. Znajomość przepisów pozwala na prawidłowe rozliczanie podatków, zgodność z obowiązującymi normami oraz unikanie ryzyka prawnego. Dobry księgowy potrafi również doradzić firmie w zakresie optymalizacji podatkowej, dzięki czemu przedsiębiorstwo może legalnie zmniejszać obciążenia fiskalne.

c. Analiza i doradztwo.

Niezawodna księgowość to nie tylko rejestrowanie transakcji, ale także analiza finansowa i doradztwo. Księgowi powinni umieć interpretować dane finansowe i doradzać klientowi w kwestiach finansowych, takich jak optymalizacja kosztów czy formy opodatkowania. Księgowy pełni więc rolę strategicznego partnera, który dostarcza niezbędnych informacji i rekomendacji, pomagających w osiąganiu celów biznesowych i maksymalizacji zysków 

 

W jaki sposób ułożyć testy rekrutacyjne?

 

Podczas rekrutacji na stanowisko księgowego przydatne może okazać się bezpośrednie sprawdzenie praktycznych umiejętności kandydata. Oczywiście dane zadanie powinno być relatywnie szybkie do zrobienia, ale jednak weryfikujące najbardziej podstawową wiedzę kandydata. To co sprawdza się w firmie TaxCoach to testy umiejętności analitycznych. Zadania polegają na analizie danych finansowych i przygotowaniu krótkiego raportu z wnioskami. Testy przygotowywane są w programie “Excel”, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawdzić również poziom znajomości tego programu.

 

Jak weryfikować pracę nowego pracownika?

 

a. Okres próbny

 

Niezwykle ważny po zatrudnieniu jest okres próbny, w którym nowy pracownik będzie pracować pod nadzorem doświadczonego księgowego. Regularne spotkania i omówienia postępów pozwolą na szybkie wykrycie ewentualnych problemów.

 

b. System feedbacku

 

Wprowadzenie systemu regularnych spotkań feedbackowych, jest bardzo ważne w nowoczesnej firmie. Jest to miejsce gdzie omówisz z pracownikiem jego postępy, wskażesz obszary do poprawy i docenisz dobrze wykonaną pracę. 


 

Niezależnie czy prowadzisz biuro księgowe czy firmę z wewnętrznym działem księgowości, rekrutacja dobrych księgowych wymaga precyzyjnego podejścia i dokładnej weryfikacji kompetencji kandydatów. Kluczowe jest sprawdzenie zarówno umiejętności technicznych, jak i zdolności analitycznych oraz dbałości o szczegóły. Dobra księgowość to nie tylko poprawne księgowanie, ale także zgodność z przepisami i umiejętność doradzania na podstawie analizy finansowej. Dzięki odpowiednio skonstruowanym testom rekrutacyjnym i skutecznemu systemowi weryfikacji, można znaleźć i zatrudnić księgowego, który znacząco przyczyni się do sukcesu finansowego firmy. Firma TaxCoach bvardzo skrupulatnie przeprowadza rekrutacje specjalistów w trosce o jak najwyższą jakość śiadczonych przez nas usług. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą księgowości

Jesteś księgowym/księgową? Sprawdź nasze aktualne oferty pracy!